01.03.2024
Łóżka z palet od kilku lat nie wychodzą z mody i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości coś w tym zakresie miało się zmienić. Sprawiają, że sypialnia prezentuje się nowocześnie i nietuzinkowo, a przy okazji nie należą do drogich opcji. Na rynku dostępne są gotowe modele, ale wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie łóżka. Jak to zrobić i w jakich wnętrzach się sprawdzą?
Jak zrobić łóżko z palet?
Moda na łóżka z palet doprowadziła do wielu modyfikacji podstawowego modelu łóżka z palet, dlatego dziś mamy również podświetlane łóżka z palet czy też łóżka z palet z szufladami. Jak je wykonać?
Do zrobienia podstawowego łóżka o wymiarach 160x200cm potrzeba sześciu palet lub dwunastu, jeśli łóżko ma być wyższe.
- Pierwszym krokiem jest oczyszczenie drewna szczotką ze sztywnym włosiem i wyszlifowanie go papierem ściernym tak, aby było gładkie.
- Kolejnym jest połączenie ze sobą palet za pomocą metalowych płaskowników budowlanych, dzięki czemu nie będą się rozsuwały. Powinny być umieszczone na spodniej stronie palety i zabezpieczone filcem. Wiele osób decyduje się też na połączenie palet za pomocą drewnianych klocków, które przy okazji stanowią nóżki łóżka.
- Ostatni etap dotyczy już tyko kwestii estetycznych. Drewno palet można zaimpregnować albo pomalować na dowolny kolor tak, aby pasowało do aranżacji sypialni. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku farba akrylowa lub specjalne lakiery do drewna.
- Finalnie na łóżku z palet musi się znaleźć odpowiednio dobrany materac, a wówczas całość jest gotowa do użytkowania.
Czy łóżko z palet jest zdrowe?
Ze względu na sztywną bazę kluczowym elementem stylowego łóżka z palet jest dobrze dobrany materac. Powinien on być dostosowany do indywidualnych preferencji przyszłych użytkowników łóżka, którzy powinni wziąć pod uwagę jego grubość i rodzaj wypełnienia. Wówczas kompletne łóżko jest w stanie zapewnić zdrowy sen i możliwość regeneracji, która będzie zdrowa dla pleców. Jeśli ktoś jest bardzo przyzwyczajony do tradycyjnych łóżek, ale szalenie podobają mu się łóżka z palet, istnieje sposób na kompromis w tym zakresie. Wystarczy pod materacem, we wnętrzu łóżka umieścić specjalny stelaż pod materac. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia więcej elastyczności, sprawiając, że materac będzie jeszcze bardziej dopasowywał się do kształtu ciała.
Jakie są największe zalety łóżek z palet?
Dla wielu osób ważnym czynnikiem wpływającym na wybór właśnie tej opcji są przekonania proekologiczne. Palety tego rodzaju należą do drewnianych odpadów, a w tym wypadku można je ponownie wykorzystać, wpisując się idealnie w filozofię „zero waste„. Łóżka z palet to również budżetowe rozwiązanie, ponieważ same palety można często odebrać z odpowiednich punktów za darmo. Jeśli policzymy koszt papieru ściernego, farby czy lakieru i dodatkowych elementów, może się okazać, że koszt łóżka nie przekracza nawet stu złotych. Wybór takiego mebla zapewnia więc możliwość zaoszczędzenia kilkuset złotych, a jedynym większym wydatkiem jest materac. Przede wszystkim zaś łóżka z palet to idealne rozwiązanie dla artystycznych dusz, ludzi kreatywnych i estetów doceniających nowoczesne trendy. Nietuzinkowa konstrukcja sprawia, że wnętrza wyglądają stylowo i oryginalnie.
Do jakich wnętrz pasuje łóżko z palet?
Łóżka z drewnianą ramą z palet idealnie sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, w których dominuje aranżacja silnie nawiązująca do przyrody i natury. Świetnie sprawdzą się w stylu rustykalnym, który przywodzi na myśl wiejskie domu, ale również w minimalistycznym stylu skandynawskim, dla którego drewno jest jednym z najważniejszych materiałów. Łóżko z palet przyciemnionych odpowiednim lakierem może okazać się największą ozdobą sypialni urządzonej w stylu industrialnym. Styl ten wykorzystuje często przestrzenie postindustrialne albo sprawia takie wrażenie, a najważniejsze w nim jest surowe łączenie ze sobą drewna, szkła, metalu czy betonu. Łóżka z palet cieszą się również coraz większą popularnością w pokojach dziecięcych. Pobielone drewno pięknie kontrastuje z kolorową pościelą i ścianami, a całość wygląda bardzo ciekawie.