szafa w przedpokoju

Szafa przesuwna w małym przedpokoju

09.10.2023

Wnętrze przedpokoju świadczy o charakterze całego mieszkania. Jest to pierwsze pomieszczenie jakie wita nas po ciężkim dniu, dlatego należy utrzymywać go w ładzie i porządku. Co zrobić aby ukryć zimowe kurtki i kalosze przygotowane na deszczową pogodę gdy do dyspozycji mamy niewielki metraż? Oto sprawdzone porady na stworzenie szafy przesuwnej idealnej do małego przedpokoju.

Szafa do zadań specjalnych

Przedpokój bywa niezwykle problematycznym miejscem do aranżacji. Bardzo często jest wąski i mało doświetlony sprawiając wrażenie przytłoczenia. Dlatego powinniśmy odpowiednio dobrać szafę, która pomieści nie tylko okrycia wierzchnie, ale również obuwie, a niekiedy przybory spacerowe dla zwierząt.

Jeżeli nasza szafa ma być wyjątkowa, potrzebuje również wyjątkowych rozwiązań. Idealnie sprawdzi się szafa na wymiar, która zapełni całą przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. W niewielkim metrażu musimy wykorzystać dosłownie każdy centymetr możliwości projektowych. Jest także przydatna opcja jeżeli mamy do zakrycia nieestetyczne rurki od ogrzewania. Możemy je zabudować w szafie i sprawić, że przedpokój będzie przyjemniejszy dla oka. Dawniej w tego typu pomieszczeniach stosowało się pawlacze, które były montowane nawet nad drzwiami wejściowymi. Decydując się na szafy na zamówienie, możemy zrobić zabudowę aż do sufitu i przeciągnąć nad drzwi tak, aby tworzyła jedną całość. Zyskamy dzięki temu ogromną przestrzeń do przechowywania.

Co przechowywać w przedpokoju?

Jeżeli w domu znajduje się większa szafa, w której są przechowywane wszystkie ubrania, przedpokój możemy ograniczyć do przechowywania odzieży wierzchniej na różne pory roku. Dokonujmy sezonowego przeglądu i nie trzymajmy w lecie zimowej kurtki na wierzchu. Możemy ją schować na górną półkę, albo do szafy głównej. W holu świetnie sprawuje się szafa z szufladami, w których możemy przechowywać zimowe rękawiczki, szaliki i czapki. Jest to też praktyczne rozwiązanie dla właścicieli zwierząt ponieważ można zagospodarować jedną z szuflad na przechowywanie akcesoriów spacerowych. Starajmy się nie trzymać w tym miejscu sezonowych ozdób i rzadko używanych sprzętów. Pamiętajmy o zachowaniu wolnej przestrzeni na kurtki odwiedzających gości.

Odpowiednia wielkość szafy

Przed przystąpieniem do planowania zastanówmy się zatem co konkretnie powinna pomieścić nasza szafa. Czy będą się w niej znajdowały wszystkie ubrania wierzchnie, czy tylko sezonowe. Gdzie będą przechowywanie np. kurki odwiedzających gości? Jaki rodzaj obuwia w niej umieścimy, oraz czy będą to tylko podręczne rzeczy spacerowe, a może powinien znajdować się w niej również odkurzacz? Od odpowiedzi będzie zależało jak bardzo pojemna powinna być szafa aby spełniać nasze oczekiwania. Żeby zmieścić garderobę na drążku potrzeba szafy o głębokości 60 cm. W wąskich przedpokojach sprawdza się szafa z drzwiami przesuwnymi, które nie zabierają miejsca na standardowe otwieranie. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, istnieją również szafy o głębokości 40 cm, gdzie ubrania wiesza się na wysuwanym drążku.

Jakie fronty wybrać?

szafa przesuwna z lustrem
Szafa i oddzielne lustro w przedpokoju lub szafa przesuwna z lustrem

Do małego przedpokoju najlepiej sprawdzi się szafa przesuwna z lustrem, dodatkowo wyposażona w system drzwi przesuwnych. Jeżeli nie mamy dostępu do naturalnego światła dziennego, dzięki odbiciu lustra powiększymy i rozjaśnimy nieco pomieszczenie. Drzwi przesuwne natomiast zapewnią wolną przestrzeń przed szafą i bardzo dobrze wpasowują się w małe pomieszczenia. Zamontowane lustro pomoże w dopasowaniu odpowiedniej garderoby nie zabierając jednocześnie miejsca na ścianie. Równie cenione są fronty lakierowane na wysoki połysk, zwłaszcza jeżeli naszym wyborem jest biała szafa, wpasowująca się w nowoczesne aranżacje.

Nawet najmniejsze przestrzenie możemy wizualnie powiększyć i czuć się w nich swobodnie. Jak widzimy, z pomocą przychodzi szafa z lustrem, która nie tylko optycznie powiększy przedpokój, ale również jest niezwykle praktyczna, zwłaszcza jeżeli zastosujemy wspomniany system drzwi przesuwnych. Innym wspomnianym rozwiązaniem są lakierowane na wysoki połysk fronty odbijające światło i doświetlające ciemne kąty. Jeżeli nie mamy dostępu do światła dziennego nie zapomnijmy o zastosowaniu ruchomego światła dodatkowego tak abyśmy mieli możliwość manewrowania nim w razie potrzeby. Ciekawy efekt uzyskamy również montując na drzwiach szafy lamele ścienne. Ułożone poziomo wydłużą przedpokój, a pionowo sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe. Dodatkowo nadadzą nieszablonowego stylu w małym przedpokoju.

Drzwi do szafy w przedpokoju – inne rozwiązania

Decydując się na szafę do przedpokoju mamy do wyboru kilka rodzai drzwi, warto więc wziąć to pod uwagę nie mając do dyspozycji zbyt wiele miejsca. Największą zaletą drzwi składanych jest ich wygoda i fakt, że sprawdzają się w sytuacjach gdy naprzeciwko szafy znajdują się drzwi wejściowe do pokoju. Skrzydła połączone są ze sobą zawiasami i podczas ich otwarcia mamy dostęp do całości szafy. Inną opcją są drzwi przesuwne, które również zabierają mało miejsca jednak podczas otwarcia zapewniają widoczność tylko do połowy szafy. W przedpokoju warto zastosować którąś z tych opcji aby jak najbardziej zyskać na przestrzeni.