kolor ścian

Jakie kolory ścian są modne w 2024 roku?

14.06.2024

Kolory ścian to jeden z najważniejszych punktów aranżacji. Nie tylko współtworzą oczekiwany przez nas klimat pomieszczenia, wpływają na jego wizualne postrzeganie, lecz także oddziałują na nasze samopoczucie. Co roku lub co kilka lat w projektach architektów brylują inne elementy, inne kolory. Jakie kolory są modne w 2024 roku?

Modne kolory ścian w 2024 roku

Zestawienie kolorów modnych w 2024 roku jest dość szerokie. Znajdują się w nim zarówno delikatne, subtelne propozycje, jak i mocniejsze, ekspresyjne barwy. Dzięki temu każdy będzie w stanie wybrać spośród nich coś dla siebie. Zarówno osoby chcące, by ich wnętrze było spokojną, przytulną oazą, jak i osoby pragnące, by wnętrza ich domu oddawały ich silny charakter.

Pierwszym trendem, któremu trzeba się przyjrzeć, są kolory natury, barwy ziemi. Jest to kontynuacja zeszłorocznych wyborów aranżacyjnych. Nie można się temu dziwić, ponieważ są to dość neutralne, a jednocześnie ciepłe odcienie. Najmodniejsze kolory w tej kategorii to beże, brązy, odcienie piaskowe lub oliwkowe. Nadają pomieszczeniom spokojnego, ciepłego klimatu. Doskonale wpasowują się w modną w tym roku koncepcję, by wnętrza łączyły w sobie komfort, przytulność z nutą elegancji.

Cały czas w modzie pozostają również pastelowe odcienie błękitu, różu, żółci czy zieleni. Dają nam możliwość wprowadzenia do pokoi bardziej wyróżniającego się koloru, ale wciąż w subtelnej formie.

Modne kolory ścian to także znajdujące się niejako na drugim biegunie są intensywne barwy tworzące niepowtarzalne wnętrza. Głębokie nieco tajemnicze granaty, zielenie, bordo czy ekspresyjne żółcie i pomarańcze.

Wśród wszystkich tych barw warto także wyróżnić Peach Fuzz ogłoszony kolorem roku 2024 przez Instytut Pantone, który wybiera kolor każdego roku. Jest to brzoskwiniowy, pastelowy odcień, który nadaje wnętrzom ciepła i delikatności. Ma koić, uspokajać, a jednocześnie dawać radość. Wykorzystany do malowania ścian z jednej strony jest bezpiecznym wyborem mającym dawać odpoczynek po całym dniu pełnym różnych bodźców atakujących nas z każdej strony, ale z drugiej jako odcień pomarańczu jednak wprowadza nieco energii.

Jak dobierać kolor ścian?

Dobierając kolor ścian do pomieszczenia, musimy brać pod uwagę kilka kwestii. Najbardziej ułatwimy sobie sprawę, jeśli na początku określimy styl aranżacji, jaki najbardziej będzie nam odpowiadał. W końcu to my sami mamy czuć się w swoim mieszkaniu komfortowo.

Zasady aranżacji

Oprócz tego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zasad kompozycyjnych. Pierwszą z nich, przydatną. szczególnie gdy wybierzemy modny intensywny kolor ściany, jest umieszczanie żywych, mocnych lub bardzo ciemnych kolorów na jednej ścianie albo jej części.

Drugą podstawową zasadą w aranżowaniu wnętrz jest zasada 60–30–10. Według niej 60% powinien stanowić kolor dominujący, najważniejszy w całej kompozycji. 30% pomieszczenia może zająć kolor dopełniający, niekonkurujący z pierwszym. Natomiast 10% pomieszczenia możemy udekorować w kolorze będącym wyróżniający się akcentem. Dzięki temu wnętrze będzie urządzone w sposób spójny, ale nie nudny.

W 2024 roku popularność zyskuje nowa metoda aranżowania wnętrz – tone-sur-tone. Według niej w całej aranżacji powinniśmy skupiać się na jednym kolorze w kilku odcieniach. Jest to zasada, która pewnie nie sprawdzi się w przypadku każdego koloru, ale jeśli bliskie nam są modne w tym roku na ścianach kolory ziemi, zdecydowanie warto wziąć ją pod uwagę.

Kolor ścian a techniczne cechy pomieszczenia

Planując kolor ścian, należy brać pod uwagę takie kwestie jak wielkość czy naświetlenie pomieszczenia. Jasne kolory przyczyniają się do wizualnego powiększenia wnętrz, dlatego zawsze warto je dobierać do małych pokoi lub małych łazienek. Dzięki temu unikniemy przytłaczającego efektu, który mogłyby dać ciemne kolory dodatkowo zmniejszające już i tak niedużą przestrzeń.

Jasne barwy także lepiej od ciemnych, intensywnych kolorów sprawdzają się w niedostatecznie naświetlonych pomieszczeniach znajdujących się po północnej stronie.

Kolor ścian a przeznaczenie pomieszczenia

Nie możemy zapominać, że kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę, w jaki sposób będziemy korzystać z danego pomieszczenia. Ciepłe, intensywne barwy jak czerwienie, żółcie lub pomarańcze są bardzo energetyczne i dynamiczne. Wręcz uniemożliwiające wyciszenie. Natomiast błękity, delikatne zielenie pomagają się zrelaksować. Neutralne beże czy szarości także uspokajają i przede wszystkim są bardzo uniwersalnym wyborem.