Jak urządzić małe mieszkanie?

Jak urządzić małe mieszkanie?

małe mieszkanie

Aranżacja małego wnętrza to wielkie wyzwanie dla każdego z nas. Wbrew pozorom najcenniejszy może okazać się każdy centymetr nieodpowiednio zabranego miejsca. Dlatego przed przystąpieniem do prac warto zastanowić się, które rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze. Oto kilka praktycznych porad w jaki sposób wygospodarujemy więcej wolnej przestrzeni i stworzymy praktyczne wnętrze w małym metrażu.

Niepozorne drzwi

Bardzo często popełnianym błędem jest brak zastanowienia się nad rodzajem drzwi. Wśród wielu producentów obecnych na Polskim rynku drzwiowym jesteśmy w stanie dopasować ofertę idealną dla małych mieszkań. Standardowo w naszych głowach drzwi, to po prostu drzwi mają się otwierać i zamykać. Warto jednak zwrócić uwagę na systemy drzwi przesuwnych. Znajdziemy w nich standardowe drzwi przesuwne, ale również drzwi chowane w ścianę. Takie rozwiązanie pozwala nam na uzyskanie większej przestrzeni i dzięki temu w niektórych przypadkach zagospodarujemy miejsce na wstawienie dodatkowego mebla, na przykład komody.

Gładka podłoga

Chcąc powiększyć optycznie przestrzeń, decydujmy się na panele podłogowe ułożone na gładko. Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie podłogi bez listew dylatacyjnych w taki sposób aby powstała jednolita tafla, która da złudzenie większego metrażu. W ten sposób ułożone panele podłogowe pozwolą nam utrzymać większą czystość w mieszkaniu, co zniweluje poczucie nieładu. Dobrym pomysłem jest aby podłoga była w jasnych i błyszczących barwach. Dzięki temu światło słoneczne będzie mogło się odbijać i doświetlać ciemne kąty. Naturalne odcienie dębu nadadzą modny efekt inspirowany naturą.

Strefa wypoczynku

W każdym mieszkaniu powinna znajdować się strefa relaksu i wypoczynku. Warto więc zastanowić się jakie będą odpowiednie meble tapicerowane. W małych metrażach świetnie sprawdzają się meble, które są zarówno ładne, jak i użyteczne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozkładana sofa, która może pomieścić dodatkową pościel lub zapewnić miejsce do przechowywania ciepłych koców na jesienne wieczory. Jeżeli jest taka możliwość należy rozważyć niewielki narożnik z funkcją spania, dzięki temu zapewnimy nocleg gościom, jak również stworzymy bardzo wygodną strefę relaksu podczas seansów filmowych.

Dobrze doświetlona łazienka

Mała łazienka wymaga zamontowania odpowiedniego oświetlenia. Dlatego obowiązkowo wybierajmy lampy, którymi możemy ukierunkować światło w ciemniejsze strefy. Ważnym dodatkiem są umieszczone w łazience lustra, które odbijając światło stworzą iluzję większego pomieszczenia. Płytki podłogowe w finezyjne wzory w łazience nadadzą jej artystycznej fantazji i przełamią standardową biel i szarość na ścianach.

Redakcja