oświetlenie sypialni na poddaszu

Jak oświetlić sypialnię na poddaszu

07.05.2024

Sypialnia na poddaszu oferuje wiele możliwości aranżacyjnych. Skosy, które są jej nieodłącznym elementem, nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Możemy je wyeksponować, podkreślając oryginalność pomieszczenia, lub też zatuszować, tworząc przytulne zakamarki do wypoczynku. Niezależnie od wybranej opcji, sypialnia na poddaszu zawsze wzbudza zainteresowanie i cieszy oko swoją unikalnością.

Sypialnia ze skosem – inspiracje kolorystyczne

Wybierając kolory do sypialni na poddaszu przede wszystkim należy kierować się umiarem. Bez wątpienia najbezpieczniejszymi barwami są odcienie bieli i szarości. Jednak taki wybór może spowodować monotonię we wnętrzu. Dlatego planując aranżacje sypialni ze skosem śmiało można wprowadzić do jasnych barw nieco geometrycznych wzorów w postaci pionowych pasów, które sprawią, że niska ściana wyda się nieco większa.
Pomimo tego, że sypialnia ze skosem jest miejscem, które łatwo przytłoczyć w celu wprowadzenia nieco mistycznej atmosfery można pokusić się o pomalowanie jednej ze ścian głębokim odcieniem zieleni czy granatu. Odpowiednio doświetlona ciemniejsza ściana nada eleganckiego akcentu we wnętrzu i stworzy przyjemny klimat do snu.

Oświetlenie sypialni na poddaszu

Ciemne wnętrza raczej nigdy nie zaprezentują się dobrze, dlatego one wprost domagają się tego, by czymś i jakoś je rozjaśnić. Poprzez zastosowanie w nich odpowiedniego oświetlenia, dużych szklanych powierzchni oraz jasnej kolorystyki różnych elementów uzyskuje się ich znacznie większą przestrzeń i osiąga się bardziej estetyczny efekt aranżacyjny. Wnętrza sypialni na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok, który można podkreślić odpowiednim oświetleniem. W końcu sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy, relaksujemy się i nabieramy sił, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać i rozplanować oświetlenie, które nie tylko zapewni nam funkcjonalność, ale również stworzy przyjemną atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu.

Postaw na naturalne światło

Podczas urządzania sypialni na poddaszu nie można zapomnieć o dobraniu odpowiedniego oświetlenia, które poprawi wizualny odbiór ciemniejszego pomieszczenia. Sypialnia ze skosem co prawda jest wnętrzem niebywale przestronnym, jednak pomimo zamontowanych okien dachowych nieodpowiednio oświetlona, może stwarzać poczucie przytłoczenia.
Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy oświetlaniu sypialni na poddaszu, jest dostęp do naturalnego światła. Duże okna, które zwykle znajdują się na połaci dachowej, zapewniają obfitą ilość naturalnego światła w ciągu dnia. To sprawia, że przestrzeń staje się jasna i przyjemna, a także otwarta na widoki z zewnątrz. Jest to ogromna zaleta, ponieważ naturalne światło nadaje pomieszczeniu przyjemną atmosferę i wpływa na nasze samopoczucie. Warto zadbać o to, aby okno w sypialni ze skosem nie było przesłonięte żadnymi zasłonami czy roletami. W wyjątkowo słoneczni dni, kiedy chcemy uniknąć zbytniego nagrzania pomieszczenia możemy w zamian wykorzystać lekkie tkaniny, które pozwolą na przepuszczanie światła, jednocześnie zachowując naszą prywatność.
Duże okna, zapewniające wielkie szklane powierzchnie zdołają wprowadzić do pomieszczenia sporą ilość naturalnego światła słonecznego, które w zdecydowanie najlepszy sposób powiększa przestrzeń sypialni, radząc sobie z tym zadaniem lepiej niżeli sztuczne oświetlenie. W przypadku gdy okien nie da się już wymienić, warto zastosować dość korzystną alternatywę w postaci ciekawych szklanych paneli. Ogólnie rzecz biorąc nawet lustra będą wskazane, więc jeśli powiększa się sypialnię na poddaszu, warto pomyśleć o wstawieniu kilku ich dodatkowych tafli, w których pokój będzie się odbijać i dzięki temu wyda się nieraz dwukrotnie większy (albo przynajmniej choć trochę większy niż normalnie). Niezależnie od dostępu do naturalnego światła, konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia sztucznego, zwłaszcza wieczorami kiedy chcemy stworzyć bardziej przytulną i intymną atmosferę w sypialni.

Lampy do sypialni ze skosem

A jak rozjaśnić wnętrze domu, jeżeli nie chce się wymieniać okien, ani też montować żadnych dodatkowych dużych elementów?
W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem okaże się próba wykorzystania mocy sztucznego światła. Podstawą jest oczywiście zamontowanie głównego oświetlenia sufitowego. Może to być nowoczesny żyrandol, minimalistyczna lampa sufitowa lub stylowa lampa kinkietowa. Ważne jest, aby zapewniało ono równomierne i miłe dla oka rozproszenie światła, które nie będzie nas oślepiać.
Niestety w sypialni ze skosami bardzo często nie mamy do dyspozycji prostej ściany sufitowej, na której można zastosować oświetlenie górne. Z pomocą przychodzi oświetlenie punktowe, które możemy z powodzeniem skierować na konkretne elementy w pomieszczeniu dodatkowo uwypuklając charakter wnętrza.
Brakujące górne oświetlenie możemy również z łatwością zastąpić stosując kinkiety z ruchomą rączką, a także lampę podłogową, której światło skierowane ku górze optycznie podwyższy niskie wnętrze.
Różnego rodzaju kinkiety, lampy stojące i biurkowe oraz klasyczne żyrandole czy plafony powinny wypełnić całą przestrzeń, jednocześnie pozostawiając w niej niemalże niezauważone. Prosta i minimalistyczna forma lamp nie przytłacza wnętrza sypialni i z powodzeniem można zmieścić na jednej przestrzeni większą ilość różnych punktów oświetleniowych, które dzięki temu wygenerują dużo więcej światła, rozprowadzając je równomiernie po całym pomieszczeniu.
Zastosowanie oświetlenia LED w lampach stojących spowoduje, że nie będziemy musieli martwić się o rachunki za prąd, a odpowiednio dobrana ciepła barwa nada wnętrzu przytulności i sprawi, że sypialnia ze skosem stanie się wizualnie bardziej proporcjonalna. Także zamontowanie przy łóżku lampek nocnych i bocznych kinkietów pozwoli na czytanie książek przed snem i swobodny relaks.