25.09.2024
Białe kuchnie z drewnem (np. drewnianym blatem) lub imitacją drewna od lat cieszą się rosnącą popularnością. To unikalne połączenie zapewnia pomieszczeniu jednocześnie wrażenie przestronności i sterylności, jak i przytulności. W jaki sposób modnie urządzić białą kuchnię z drewnem? Możliwości jest wiele, a poniżej znajduje się kilka ciekawych inspiracji, które warto wziąć pod uwagę.
Biała kuchnia z drewnianym blatem
Połączenie białych mebli wykonanych z płyty laminowanej i drewnianych blatów to jeden z klasyków w świecie aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na meble matowe czy z połyskiem, będą one pięknie kontrastowały z naturalnym drewnem. Całe pomieszczenie będzie wtedy wyglądało na przestronniejsze i jaśniejsze. W takich sytuacjach, w nowoczesnej kuchni warto zadbać również o biały kolor ścian i nie dodawać elementów w innych kolorach. Ponadto drewniane blaty lub ich imitacja są ponadczasowo i prezentują się niezwykle stylowo również w kuchni klasycznej. Blaty wykonane z wysokiej jakości drewna są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a odpowiednie impregnacja zapewnia im długą żywotność.
Drewniane wykończenie między blatem a górnymi szafkami
Wypełnienie fragmentów ścian pomiędzy wiszącymi szafkami a blatem często stawia gospodarzy urządzających kuchnię w obliczu sporego dylematu. Jeśli meble są białe, a blaty drewniane, to bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie w tych miejscach drewna. Po pierwsze z łatwością można utrzymać je w czystości, a po drugie będzie pasowało do blatów. Nie ma obaw, że przez dużą ilość drewna kuchnia będzie zbyt ciemna, ponieważ pod względem kolorystycznym wyważy ją biel mebli. Jeśli pomieszczenie jest przestronne i znajduj się w nim wyspa lub łączy się ono z jadalnią, warto zadbać o to, aby krzesła miały nóżki wykonane z tego samego rodzaju drewna. Dzięki temu cała aranżacja będzie wyglądała na spójną i przemyślaną.
O płytkach nad blatem w kuchni piszemy tutaj
Rustykalna biała kuchnia
Styl rustykalny nie bez powodu kojarzy się z sielanką i wiejskim domem. Połączenie białych mebli w starym stylu, bielonego kredensu czy śnieżnobiałego lambrekinu z drewnianymi blatami, podłogą lub belkami zapewnią wnętrzu mnóstwo uroku. Ponadto na drewnianych belkach można powiesić suszone kwiaty czy warkocz czosnku. Ciekawym uzupełnieniem dla takiej aranżacji będą również wykonane z białej ceramiki pojemniki na produkty sypkie czy wiszące gdzieniegdzie drewniane łyżki.
Nowoczesna, biała kuchnia z drewnem i czarnym blatem
To zdecydowanie jedna z tych opcji, które idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz i zarazem do nowoczesnej kuchni. O ile połączenie czerni i bieli jest uniwersalne i ponadczasowe, o tyle dołożenie do tego zestawu imitacji drewna lub drewna naturalnego nadaje kuchni więcej klasy czy unikatowości. Warto zdecydować się na białe meble z czarnymi uchwytami. Można je dopasować do czarnych blatów czy też krzeseł znajdujących się w części jadalnej. Do drewnianych elementów w tym wypadku mogą należeć obramowanie białych mebli czy też dodatkowa półka na przyprawy.
Biało – złota kuchnia z drewnem
Złoto zyskuje coraz większą popularnością jako kolor szlachetny i pięknie podkreślający inne kolory, o ile tylko nie jest go zbyt dużo. W kuchni warto zdecydować się na połączenie białych szafek wiszących z drewnianymi szafkami stojącymi i blatem. Jeśli zaś chodzi o złoto, to może ono cieszyć oko w postaci stylowych uchwytów szafek, złoconych regałów czy koszyków na przybory kuchenne lub wylewki zlewozmywaka w tym kolorze. Warto podkreślić spójność całego projektu poprzez umieszczenie w jednym miejscu nad blatem orientalnych dekorów, w których również przewija się kolor złoty.
Klasyczna kuchnia w stylu angielskim
Styl angielski najczęściej przejawia się frezowanymi meblami z przeszklonymi frontami, dużą ilością szafek i półek. Nie brakuje w nim funkcjonalnych i ozdobnych naczyń wykonanych w porcelany czy ceramiki, a także wrażenia przytulności i przestronności. Jeśli meble będą białe, ciekawym uzupełnieniem całości będą blaty wykonane z ciemnej imitacji drewna. Możemy się też zdecydować na to, aby część szuflad (na przykład znajdujących się w wyspie) była zrobiona z naturalnego, niemalowanego drewna.