14.03.2024
Panel na ścianie między meblami kuchennymi to jedno z tych miejsc, które najtrudniej zaaranżować w kuchni. Płytki odpowiadają nie tylko za walory estetyczne, dla przede wszystkim są szalenie praktyczne podczas przygotowywania posiłków. Problem polega na tym, że możliwości jest bardzo dużo, a trendy nieustannie się zmieniają. Jak wybrać optymalne płytki nad blat kuchenny i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje i cenne wskazówki.
Dlaczego płytki nad blatem kuchennym są praktycznym rozwiązaniem?
Ma to ścisły związek z funkcjami, jakie kuchnia pełni w naszym domowym życiu. Blat w kuchni to miejsce, w którym przygotowuje się posiłki. Pryskające z warzyw soki, tłuszcz z rozgrzanej patelni czy woda ze zlewu mają destrukcyjny wpływ na każdą ścianę, niezależnie od tego jak dobrą farbą by nie była pomalowana. Nie wpływa na nią dobrze nawet para z czajnika, w którym codziennie wiele razy gotuje się woda. Płytki ceramiczne w tak newralgicznym miejscu, jakim jest strefa nad blatem kuchennym, to idealny wybór. Zapewniają domownikom łatwość czyszczenia, wygodę, piękny wygląd całej aranżacji i brak stresu związanego z ewentualnymi zabrudzeniami podczas gotowania.
Jakie rodzaje płytek sprawdzą się w kuchni?
To właśnie ogromny wybór rozwiązań w tym wypadku sprawia, że summa summarum wybór stawia wielu ludzi w obliczu wielkiego dylematu. Przestrzeń tę można wykończyć:
- naturalnym kamieniem,
- mozaiką,
- gresem,
- cegłami czy właśnie
- różnego rodzaju płytkami ceramicznymi.
To ostatnie rozwiązanie cechuje się nie tylko trwałością i wielkimi możliwościami aranżacyjnymi, ale również ceną o wiele niższą niż naturalny kamień. W kuchni, gdzie używa się ostrych i solidnych narzędzi, warto postawić na mocne materiały, takie jak gres czy terakota. Gres to odmiana płytek ceramicznych z kamionki szlachetnej, który znakomicie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, ma jednolitą strukturę, a przy okazji jest łatwy do wyczyszczenia. Z kolei płytki z terakoty, znanej już w czasach starożytnych, świetnie sprawdzą się w tradycyjnych aranżacjach czy też aranżacjach nawiązujących do natury, takich jak styl rustykalny czy kuchnia w stylu prowansalskim.
Płytki nad blatem do kuchni – jakie opcje są modne?
Poziom trudności w wyborze odpowiednich płytek nie kończy się na materiale. Równie ważne są walory estetyczne, a pod tym względem producenci płytek mają bardzo wiele do powiedzenia. Płytki mogą mieć nie tylko najróżniejsze kolory i wzory, ale też kształty. W ostatnich latach niezwykle popularne są płytki w kształcie heksagonów, z których można nad blatem tworzyć nieregularne formy, a także wszelkiego rodzaju cegiełki, puzzle i układanki. Dzięki nim nowoczesne wnętrza, zwłaszcza jeśli są minimalistyczne, zyskują więcej charakteru, a nienachalna ozdoba zapewnia imponujący efekt. Patchworkowe aranżacje, tłoczenia 3D czy też płytki ułożone w ponadczasową jodełkę można z powodzeniem dopasować do innych elementów znajdujących się w kuchni.
Jak dobrać kolor płytek do kuchni?
Istnieją dwa sprawdzone sposoby na to, aby pojawienie się płytek nad blatem nie skutkowało wrażeniem nadmiaru i braku gustu. Można je pod względem tonu dobrać do frontów szafek kuchennych, co daje neutralny efekt i sprawia, że aranżacja jest maksymalnie spójna. Nieco ciekawsze wydaje się jednak skontrastowanie płytek nad blatem z całą resztą aranżacji. Warto robić to w przemyślany sposób i zadbać o to, aby w całej kuchni dominowały maksymalnie trzy kolory. Orientalne dekory w strefie gotowania zapewniają efekt ciepła i przytulności w kuchniach, których inne elementy są minimalistyczne. W kuchniach z ciemnymi meblami warto postawić na płytki w żywym, ciepłym kolorze i dodatkowe oświetlenie. Ponadczasowe połączenie stanowi drewno i biel. Jeśli meble kuchenne są białe, to nad blatem zawsze pięknie będą się prezentowały płytki imitujące drewno. Działa to w dwie strony, ponieważ meble z imitującą drewno okleiną będą też pięknie wyglądały z płytkami w kolorze białym. Może to być zarówno imitacja cegiełek, jak i heksagony czy jodełka.