11.09.2024
Nierówna podłoga może stanowić wielki problem dla mieszkańców danego lokalu, ponieważ uniemożliwia nie tylko ustawienie, ale również wypoziomowanie większych mebli. Ponadto może skutkować odkształcaniem się paneli i rzutować nie tylko na funkcjonalność, ale i na walory estetyczne pomieszczenia. Czy płyta OSB nadaje się na nierówną podłogę, jak wyrównać podłogę takimi płytami i co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Dlaczego warto wybrać płyty OSB?
Płyty OSB w zakresie wyrównywania podłóg mają tę przewagę, że można je stosować w przypadku nawierzchni, które finalnie będą wykończone deskami, panelami czy też płytkami. Nie wymagają robienia wylewek czy zrywania starych, nierównych podłóg, przez co cały proces jest szybszy i mniej inwazyjny. Samo rozwiązanie jest również o wiele tańsze niż wszystkie jego alternatywy. Płyty są łatwe w montażu i trwałe, dlatego cieszą się niezmiennie wielką popularnością.
Jak wybrać dobrą płytę OSB?
Przed wyborem odpowiedniej płyty OSB konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników. Jednym z nich jest grubość samej płyty, przy czym eksperci podkreślają, że im grubsza jest płyta, tym jest lepiej można wyrównać podłogę. Kolejną kwestią jest klasa jakości, a mianowicie E1, E2 czy E3. Pierwsza klasa wyróżnia się najwyższą jakością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Druga klasa gorzej radzi sobie z tego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, zaś trzecia cieszy się najkrótszą żywotnością. Nie bez znaczenia jest również metraż pomieszczenia oraz rozmiar płyt, które z powodzeniem można dostosować do indywidualnych potrzeb.
Jak przygotować podłogę do wyrównania?
Odpowiednio przygotowana podłoga to gwarancja tego, że płyty OSB będą skuteczne i trwałe. Przede wszystkim konieczne jest dokładne oczyszczenie podłogi z wszelkich zanieczyszczeń oraz niepożądanych elementów, a także zlikwidowanie wszystkich nierówności czy ubytków w podłodze. Pominięcie tych dwóch czynności sprawi, że montaż płyt będzie mijał się z celem. Tak przygotowane podłogi są gotowe na montaż, który wcale nie wymaga pomocy ekspertów, a jedynie podstawowej wiedzy na ten temat.
Jak zamontować płytę OSB?
Kiedy podłoże jest oczyszczone i przygotowane do montażu, kolejnym krokiem jest dokładne zmierzenie i wycięcie płyty. Następnym krokiem jest ułożenie płyty na podłodze i przytwierdzenie jej do podłoża za pomocą gwoździ lub specjalnych wkrętów. Po tym etapie konieczne jest sprawdzenia, czy połączenie są szczelne, a całość stanowi równą powierzchnię. Doświadczenie dowodzi, że odpowiednia pielęgnacja płyty OSB i zapewnienie jej dobrych warunków to klucz, do tego, aby cała konstrukcja długo służyła. Powierzchnię warto więc konserwować za pomocą specjalnych środków ochronnych, ale też dbać o to, żeby do płyty nie dostawała się wilgoć.
Ile kosztuje wyrównanie podłogi płytami OSB?
Wiele zależy tutaj od grubości i klasy płyty oraz metrażu pomieszczenia, w którym podłoga będzie wyrównywana. Szacuje się, że te cieńsze z nadających się w tym wypadku płyt kosztują mniej więcej sześćdziesiąt złotych za jeden metr kwadratowy, ale cena może być również zależna od danego producenta. Nie warto jednak decydować się na najtańsze rozwiązania, ale na takie, które znajdą zastosowanie w danym przypadku i najlepiej się sprawdzą.