salon w stylu boho

Jakie dodatki wybrać do salonu w stylu boho?

02.10.2023

Styl boho pochodzi z Francji, a jego historia sięga aż XVIII wieku. W czasach, kiedy francuska bohema zaczęła odbywać dalekie podróże, naturalnym ich następstwem stała się inspiracja innymi kulturami i trendami. Kiedy zaś Wielka Rewolucja Francuska pozbawiła artystów majątku, ci zaczęli wykorzystywać wszelkie dostępne materiały, aby dekorować wnętrza, ale też ubierać się w oryginalny sposób. Styl boho wyróżnia się ze względu na eklektyzm, kolorystykę nawiązującą do natury, etniczne wzory, dużą swobodę i odrobinę wiejskiej sielskości. Jakie dodatki sprawią, że salon nabierze właśnie takiego charakteru?

Rustykalne elementy

To właśnie one zapewniają wspomnianą wyżej wiejską sielskość, dlatego nie może ich zabraknąć. Mowa tutaj, oczywiście, o meblach z naturalnego drewna, ale i drewnianych elementach dekoracyjnych. Mogą to być belki nad sufitem, drewniane rzeźby czy też półki z niemalowanego drewna powieszone na ścianie. Tego rodzaju dodatki idealnie komponują się z naturalnymi kolorami, takimi jak biel, beż czy khaki, z których słynie ten styl. Równie sielski klimat do wnętrz wprowadza surowa cegła, dlatego warto się postarać, żeby jakaś część salonu była nią pokryta.

Tkaniny i poduszki

Styl boho w pewnym sensie ma sugerować artystyczny nieład, ale i sprawiać wrażenie przytulnego oraz komfortowego. Dlatego też nie ma tutaj miejsca na minimalistyczną kanapę bez żadnych dodatków. Powinna być przykryta tkaniną, najlepiej w etniczne wzory nawiązujące do różnych kultur, a przede wszystkim być udekorowana różnego rodzaju poduszkami. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór większości poduszek w stonowanych, naturalnych kolorach i przełamanie ich pod względem kolorystycznym za sprawą kilku poduszek w odcieniach intensywniejszych, takich jak turkus, fiolet czy szmaragdowa zieleń. Jeśli w salonie znajdują się dodatkowe pufy lub fotele, na nich również powinny wylądować wzorzyste pledy, a drewnianą podłogę najlepiej jest ozdobić różnorodnymi dywanikami, które akurat w tym stylu aranżacyjnym jakość zawsze tworzą spójną całość.

Plecione dekoracje

Są nieodłącznym elementem stylu boho i to zarówno we wnętrzach, jak i modzie. W salonie boho znakomicie sprawdzą się zarówno wiklinowe kosze, w których można schować potrzebne na co dzień drobiazgi, jak i makrama. Ta ostatnio przeżywa ostatnio renesans, a plecione dekoracje na ścianach ponownie są wielkim hitem. Równie dużą popularnością cieszą się łapacze snów czy też sznurkowe wieszaki na kwiaty, dzięki którym zyskujemy nie tylko piękny efekt, ale i więcej miejsca w pomieszczeniu.