27.10.2023
Panele to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań dotyczących podłóg w naszych domach. Ich położenie nie jest trudne i często nie wymaga pomocy ekspertów, ale za to wymaga podstawowej wiedzy w tym zakresie. Jak się okazuje, nawet te najdroższe i najsolidniejsze nie mogą być kładzione na krzywym podłożu. Jak wyrównać podłogę przed położeniem paneli? Poniżej znajduje się kilka wskazówek.
Wylewka samopoziomująca
To jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w tym zakresie. Dzieje się tak, dlatego, że jest łatwe i pozwala na wykonanie całej pracy własnym sumptem, nawet jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w pracach budowlanych i remontowych. Przed jej zastosowaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie podłogi i umycie całej powierzchni. Jeśli styki ścian przy podłodze nie są szczelne, konieczne jest zaś użycie odpowiedniej pianki montażowej. Wylewkę samopoziomującą należ rozrobić w wiadrze, stosując się do instrukcji znajdujących się na opakowaniu, a następnie wylać zaprawę na podłogę pasami o szerokości trzydziestu centymetrów, rozprowadzić ją pacą i odczekać kilka dni aż całość dobrze się zwiąże. Niektóre z tego rodzaju wylewek pozwalają na chodzenie po podłodze już po kilku godzinach czy też układanie paneli nawet na drugi dzień.
Płyty OSB
Jeśli nowe elementy będą montowane na starym podłożu, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie płyt OSB. Są wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne i nie będą powodowały wybrzuszania się paneli, a jednocześnie bardzo dobrze dostosowują się do starej nawierzchni. Metoda ta znajduje zwolenników wśród osób, które nie przepadają za tak zwanymi brudnymi remontami i unikają zapraw czy też długiego oczekiwania na finalny efekt. Najczęstszym wyborem w tej kategorii są płyty kartonowo-gipsowe lub betonowe.
Więcej na temat jak wyrównać podłogę dzięki płytom OSB piszemy w tym artykule.
Żywica
Żywica ma wielu zwolenników, ponieważ jest najszybszym sposobem na wyrównanie podłogi pod panele. Czas wiązania to mniej więcej doba, dzięki czemu bardzo szybko można rozpocząć prace montażowe, a tym samym remont nie dłuży się, tak jak to może mieć miejsce w przypadku wylewek samopoziomujących z niższej półki. Jej wielką zaletą jest fakt, że idealnie wypełnia wszelkiego rodzaju ubytki oraz uszkodzenia w podłożu. Osoby decydujące się na ten wariant mogą wybierać między żywicą epoksydową i poliuretanową. Pierwsza z nich cechuje się nieprzepuszczalnością, świetną przyczepnością oraz odpornością na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Żywica poliuretanowa mają wszystkie wyżej wymienione cechy, ale oprócz tego jest też elastyczna, a w związku z tym mają przewagę nad żywicą epoksydową.
Może zainteresuje Cię też: panele podłogowe do sypialni, panele pasujące do stylu loftowego, do pokoju młodzieżowego, do przedpokoju lub panele podłogowe do łazienki