panele do przedpokoju

Panele podłogowe do przedpokoju

23.10.2023

Nie ma co do tego złudzeń, że podłoga w przedpokoju jest o wiele bardziej narażona na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi niż jakiekolwiek inne pomieszczenie. To przecież pomieszczenie, w którym ściągamy mokre buty jesienią i miejsce, które bezustannie jest eksploatowane. Warto wobec tego zadbać o to, by w tej własnej przestrzeni znalazła się podłoga, która będzie w stanie uporać się z trudniejszymi warunkami. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, przymierzając się do zakupu paneli podłogowych?

Najważniejsze aspekty techniczne

Przedpokój to miejsce, w którym ubieramy buty lub ściągamy zaraz po powrocie do domu. Sam fakt, iż panele muszą borykać się z twardym i niejednokrotnie ostrym obcasem, a także z drobinkami naniesionymi do domu, powoduje, że złej jakości panele mogłyby w ekspresowym tempie zmieniać swój wygląd. Przymierzając się do zakupu paneli do przedpokoju warto przede wszystkim skupić się na propozycjach odznaczających się grubością oscylującą wokół 8mm. Grubsze i twardsze panele to pewność, że podłoga pod wpływem eksploatacji nie będzie się będzie pracować, doprowadzając do nieestetycznych zniekształceń. Doskonałym wyborem będą panele winylowe, które cieszą się ponadprzeciętną wytrzymałością i trwałością. Są jednocześnie bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, co nie pozostaje bez znaczenia w miejscu, które jest tak mocno użytkowane. Jednocześnie takie panele doskonale radzą sobie z wilgocią i wodą, co również będzie miało wpływ na ich wygląd. W ofertach cenionych producentów znajdziemy modele wyposażone w dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza panele przed zarysowaniami.

Jak wybrać dobre panele?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że wszystkie panele klasyfikowane są pod kątem dwóch niezwykle istotnych parametrów. Mamy w tym przypadku do czynienia z klasą ścieralności i klasą użyteczności. W pierwszym przypadku mowa o parametrze dotyczącym testów z udziałem materiału ściernego. Tego rodzaju testy pozwalają określić wytrzymałość paneli w kontakcie z drobinkami, które mogą ścierać zewnętrzną warstwę lub powodować niezbyt ciekawie wyglądające zarysowania. Do przedpokoju najlepszym wyborem będą panele od klasy AC3 do klasy AC5. Druga klasa dotyczy odporności paneli na wszystkie pozostałe możliwości, np. wilgoć czy nieoczekiwany kontakt z twardymi i ciężkimi przedmiotami. I w tym przypadku warto zdecydować się na panele, które w tej materii odznaczają się niebywałą wytrzymałością.

Jaki wzór wybrać do przedpokoju?

Przedpokój to pierwsze miejsce, jakie widzimy po wejściu do domu lub mieszkania. W pewien sposób może określać styl, a nawet jeżeli nie, to warto panele podłogowe w tym miejscu dopasować do całej reszty. Kwestie estetyczne są niezwykle ważne, aczkolwiek należy również wziąć pod uwagę funkcjonalność. Dobre parametry to nie wszystko. Dla wielu osób jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku paneli podłogowych do przedpokoju są te odznaczające się nieco ciemniejszymi tonacjami. Trzeba przyznać, że to dobry sposób, ponieważ podłoga w przedpokoju jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Panele imitujące drewno doskonale maskują ewentualne niedoskonałości lub zarysowania. Należy pamiętać również o tym, że ciepłe tonacje świetnie komponują się z ciepłą aranżacją. W przedpokoju utrzymanym w chłodnym stylu znacznie lepiej prezentują się panele imitujące beton. Warto także kupować panele w sprawdzonych źródłach, tj. u renomowanych producentów, którzy gwarantują nie tylko piękny design, ale i wytrzymałość produktu i świetną jakość wykonania.

O panelach winylowych w przedpokoju czytaj tutaj