suterena

Suterena: co należy wziąć pod uwagę, urządzając ją?

Urządzanie sutereny na przestrzeń mieszkalną może być fascynującym i ciekawym projektem. Wymaga to jednak nie tylko kreatywności, ale także uwzględnienia technicznych aspektów. O czym pamiętać, urządzając suterenę w taki sposób? Oto 6 ważnych kwestii!

Ocena warunków technicznych i bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności upewnij się, że suterena jest właściwie zaizolowana od wilgoci. Ściany poniżej poziomu gruntu muszą być zabezpieczone, aby nie dopuścić do powstania pleśni we wnętrzu. Warto zadbać o dodatkową wentylację (np. rekuperację), której małe okno może nie zapewniać. Pozwoli to uniknąć problemów z nieprzyjemnym zapachem stęchlizny i rozwojem grzyba na ścianach. Dodatkowo ważne jest zabezpieczenie akustyczne pomieszczeń. Pamiętaj, że często prace takie wymagają kontaktu ze specjalistą. Dotyczy to zwłaszcza starych kamienic, w których konstrukcję często nie można samodzielnie ingerować.

A co z podłożem? Wybierz podłogi, które są odporne na wilgoć. Płytki ceramiczne, wykładziny winylowe lub panele podłogowe będą dobrym wyborem. Zastanów się również nad ideą inteligentnego domu. Odpowiednie instalacje ułatwiają kontrolę oświetlenia, ogrzewania i innych funkcji. Postaraj się ponadto o zabezpieczenie pomieszczenia, np. instalując czujniki dymu, zalania czy alarm.

Oświetlenie sutereny

Suterena zazwyczaj nie ma wiele dostępu do światła dziennego. Rozważ więc zainstalowanie wielu źródeł sztucznego światła, aby uczynić przestrzeń jasną i przyjazną. Wykorzystaj w tym celu np.:

  • plafony sufitowe,
  • rozmieszczone odpowiednio kinkiety,
  • listwy LED-owe przysufitowe,
  • lampy stojące.

Kolorystyka i dekoracje

Jak urządzić suterenę pod kątem kolorów? Wybierz jasne, pastelowe barwy ścian, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Unikaj ciężkich, ciemnych mebli, ponieważ mogą sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza. Rozważ ponadto zainstalowanie luster, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Dobrym pomysłem mogą być też fronty mebli na wysoki połysk. Wszystko zależy też od tego, jakim celom ma służyć pomieszczenie. Czy ma być to kino domowe, w którym będzie się przebywało krótko? A może mała przestrzeń mieszkalna na wynajem?

Cel aranżacji sutereny: co można urządzić?

W zależności od powierzchni i potrzeb właściciela suterena może pełnić wiele funkcji. Najczęściej jest aranżowana jako:

  • dodatkowa przestrzeń mieszkalna,
  • kameralne kino domowe z rzutnikiem czy sporym ekranem,</li
  • dodatkowa sypialnia,
  • mieszkanie na krótkoterminowy wynajem,
  • domowy warsztat.

Funkcjonalność przestrzeni

W przypadku aranżacji niewielkiego mieszkania w suterenie rozważ podział przestrzeni na strefy funkcjonalne, takie jak kuchnia, salon, sypialnia itp. Wybierz lekkie optycznie i fizycznie, ale pojemne meble, które można łatwo przesuwać. Pozwoli to dostosować układ pomieszczeń w zależności od potrzeb. Sprawdzą się meble modułowe i wielofunkcyjne, np. składany sekretarzyk-biurko albo łóżko piętrowe z przestrzenią przechowywania poniżej.

Roślinność w suterenie

Ze względu na specyficzne warunki oświetlenia, nie każda roślina doniczkowa sprawdzi się w suterenie. Dodatkowo nie warto umieszczać ich tam zbyt wiele, aby nie kumulować nadmiaru wilgoci. Jednocześnie nie trzeba z nich całkiem rezygnować. Dobrze dobrane rośliny pomogą stworzyć przyjazny mikroklimat i pozytywnie wpłyną na nastrój. Do tego typu wnętrza nadać się mogą takie gatunki jak aloe vera, poprawiająca jakość powietrza paprotka i odporna na słabe oświetlenie sansewieria.

Suterena może być znakomitą przestrzenią użytkową. Ważne jest, aby odpowiednio ją urządzić, uwzględniając specyficzne warunki techniczne. Warto skonsultować aranżację z doświadczonym architektem wnętrz, który podpowie, jak zaaranżować tę przestrzeń. Powodzenia!

08.01.2024