rodzaje materaców

Różne materace na różne style spania

17.06.2023

Kształt materaca, wymiary czy materiały to czynniki, które wpływają na odpoczynek człowieka. Bezpośrednio wpływają na godziny snu czy postawę, jaką dana osoba utrzymuje w nocy. Należy więc koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj materaca, na którym odpoczywamy.

Rodzaje materaców dla każdej osoby

Choć obecnie dostępne są różne rodzaje materacy, prawdą jest, że nie wszystkie kształty czy materiały są odpowiednie dla niektórych osób. Wzrost, temperatura ludzkiego ciała czy wymiary zależą od osoby, która zajmuje materac, dlatego trzeba je wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Podobnie osoby z pewnymi problemami ruchowymi lub impingementami potrzebują specjalistycznych materaców.

Materace sprężynowe kieszonkowe

Materac sprężynowy kieszeniowy to materac, który w swojej konstrukcji posiada wiele pojedynczych sprężyn, które zapewniają stabilność i nie są zauważalne ze względu na pokrycie ich tkaniną. Materace te są bardzo uniwersalne i nadają się dla wszystkich typów osób i postaw. Z reguły polecane są osobom, które pocą się w nocy lub mają problemy z oddychaniem. Ich twardość zależy od wybranego modelu, ale plasują się gdzieś pomiędzy materacami miękkimi a twardymi.

Materace sprężynowe

Chociaż technicznie sprężyny kieszeniowe są rodzajem materaca sprężynowego, postanowiliśmy wyjaśnić te materace w innym dziale ze względu na ich specyfikę. Materace sprężynowe to materace całego życia, w których szereg sprężyn umieszczonych pionowo pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas nocy. Sprężyny połączone są ze sobą stalą, więc są idealne dla osób, które nie mają problemów w nocy. Ich konsystencja jest jednak mniej sztywna niż w innych materacach.

Materace z wiskoelastyką

W ostatnich latach bardzo popularne stały się materace z wiskoelastyką. Materace te są między innymi bardziej wytrzymałe niż inne materace, dlatego nie tracą swojego kształtu pod wpływem nacisku czy dużego ciężaru. Nadają się dla każdego rodzaju osób, choć specjaliści polecają je osobom z problemami ruchowymi lub stawowymi. Jedyną wadą tych materaców jest ich oddychalność, ponieważ pochłaniają ciepło i uniemożliwiają prawidłowe pocenie się.

Materace piankowe

Jak sama nazwa wskazuje, materace piankowe wykonane są z pianki lub poliuretanu. Z reguły materace te mają nieco twardą powierzchnię, co czyni je doskonałym wyborem do podtrzymywania ciężaru ciała i utrzymywania prawidłowej postawy w nocy. Materace piankowe charakteryzują się dobrą amortyzacją, ale mogą być niewygodne dla osób, które preferują mniej sztywne powierzchnie lub nieco miękkie materace. Dlatego zaleca się, aby osoby z problemami kostnymi lub ruchowymi unikały tych materaców.