hortensje kompozycje

Hortensje – kompozycje w ogrodzie

25.05.2024

Hortensje to rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych, który obejmuje ponad siedemdziesiąt gatunków. Różnią się nieco pokrojem, kolorem kwiatów i wysokością, różne są też ich aranżacje, ale ich wspólnym mianownikiem jest wyjątkowo atrakcyjny wygląd zachwycający zarówno doświadczonych ogrodników, jak i amatorów. Nic dziwnego, że hortensje są uwielbiane przez ogrodników, właścicieli ogródków działkowych czy też przydomowych ogrodów. Co warto o nich wiedzieć i jakie kompozycje w ogrodzie są gotowym przepisem na efektowną aranżację?

Podstawowe informacje o hortensji

Hortensje, jakie można spotkać w ogrodach, dzielą się na wiele rodzajów, a każdy z nich ma nieco inne wymagania. Najpopularniejsze hortensje ogrodowe są krzewami dorastającymi mniej więcej do 1,5 metra wysokości. Mają kulisty, zwarty lub rozłożysty pokrój i wyróżniają się za sprawą ciemnozielonych, owalnych liści o szorstkiej powierzchni. Najbardziej charakterystycznym elementem hortensji są jednak kuliste kwiaty, które przybierają najróżniejsze kolory, a w niektórych przypadkach kwiatostany mogą mieć nawet do trzydziestu centymetrów średnicy. Hortensje w zdecydowanej większości preferują stanowiska lekko zacienione i ciepłe oraz żyzną glebę, a ich pielęgnacja obejmuje delikatne przycinanie i przykrywanie na zimę.

Z jakimi roślinami łączyć hortensje w ogrodzie?

Hortensje wyjątkowo pięknie prezentują się na tle wyższych, ciemnozielonych krzewów, z którymi ich piękne kwiaty silnie kontrastują. Dlatego też bardzo często są uprawiane pod żywopłotami z cisów czy też choin kanadyjskich, które dodatkowo chronią je przed przeciągiem i zapewniają ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Hortensja bukietowa, drzewiasta oraz hortensja różowa będzie pięknie komponowała się przy rabatach osłoniętych z jednej strony klonem zwyczajnym, a dodatkową ozdobą kompozycji może w tym wypadku być na przykład skalnica, barwinek czy fiołek zwyczajny.

Eksplozja kolorów z samych hortensji

Hortensja ogrodowa dostępna jest w licznych odmianach mających kwiaty w najróżniejszych kolorach, a ponadto kwiaty poszczególnych gatunków zmieniają kolor w zależności od tego, jaki jest odczyn gleby. Daje to nieograniczone możliwości w komponowaniu wspaniałych, kolorowych zakątków czy też szpalerów w ogrodzie. Uprawa kilku odmian hortensji ogrodowej z uwzględnieniem zróżnicowanej gleby podczas sadzenia krzewów pozwala na stworzenie efektownej mozaiki. Jeśli właściciel ogrodu będzie regularnie nawoził poszczególne hortensje nawozami zakwaszającymi i neutralnymi, to w pierwszym przypadku kwiaty będą kwitły na niebiesko, a w drugim na różowo.

Hortensje aranżacja kącika wypoczynkowego

aranżacja hortensji z iglakami
Typowe aranżacje: hortensja dobrze komponuje się z iglakami

Właściciele większych ogrodów czy też ogrodów małych, ale umiejętnie zaprojektowanych, uwielbiają aranżować w nich kąciki wypoczynkowe. Zwykle składają się na nie drewniane leżaki, krzesła, stolik i zadaszenie pub parasol. W takich miejscach w okresie letnim czy podczas cieplej wiosny można spędzać godziny na lekturze, spotkaniach z bliskimi czy też kontemplacji pięknej roślinności w ogrodzie. W nowoczesnych ogrodach coraz większą popularnością cieszy się dekorowanie tego rodzaju kącików różnymi gatunkami hortensji. Mogą one znajdować się tuż za kącikiem wypoczynkowym, kontrastując na przykład z efektownym żywopłotem, ale jeszcze lepszym pomysłem jest zasadzenie ich po bokach. Wówczas będą widoczne z daleka, a cały kącik będzie wyglądał o wiele atrakcyjniej. Obwódka z bukszpanu czy też rabaty z mniejszymi kwiatami ciągnące się od kącika wypoczynkowego w dalsze rejony ogrodu będą w tym przypadku dodatkową dekoracją.