ogród przy płocie

Aranżacja ogrodu przy płocie – o czym warto pamiętać?

25.05.2024

Stylowo urządzony ogród przed domem jest jak atrakcyjna wizytówka. Warto zadbać o tę część, aby nie tylko zachwycić gości, ale także cieszyć się pięknie urządzoną przestrzenią. Jak to zrobić? Kilka porad i inspiracji znajdziesz w kolejnych akapitach.

Najważniejsze kwestie przy aranżacji ogrodu przy płocie

Dobrze urządzony ogród to nie tylko świetne miejsce do odpoczynku, czy też spędzania czasu rodziną lub znajomymi. Taka przestrzeń zapewnia także prywatność. Jest to jedna z kwestii, o której warto pamiętać, planując aranżację. Jak o nią zadbać? Przepierzenie lub zwarty i gęsty żywopłot to świetne rozwiązanie. Zapewni nie tylko prywatność, ale także ozdobi przestrzeń przy płocie. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu i zależy Ci na szybkim efekcie, warto zdecydować się na tuje. Rosną sprawnie i nie wymagają zbyt wiele opieki, a to duże zalety. Opcją godną uwagi są także pnące rośliny. Nie zapewnią tak dużej prywatności jak gęsty żywopłot, ale wypełnią puste przestrzenie w ogrodzeniu, co poprawi estetykę ogrodu. Doskonale sprawdza się na przykład wiecznie zielony bluszcz. Jeśli chcesz, aby ta część ogrodu była nieco bardziej kolorowa, możesz zdecydować się na róże. Inne krzewy, drzewa i kwiaty, które zapewnią prywatność i ozdobią przestrzeń to berberys, klon, wysokie odmiany słoneczników, lawenda wąskolistna, szałwia omszona.

żywopłot przy płocie
Żywopłot posadzony przy płocie zapewnia intymność w ogrodzie

Ważniejsza niż prywatność jest dla Ciebie estetyka ogrodu? Jeśli tak, przy płocie przed domem możesz założyć warzywny ogród. Jest to nie tylko sposób na ozdobienie tej części posesji, ale także świetna opcja dla osób, które doceniają warzywa pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Ta propozycja sprawdzi się dobrze w Twoim przypadku, jeśli lubisz relaksować się, spędzając czas na ogrodowych pracach. Poza warzywami możesz również śmiało zdecydować się na owoce. Planując, co znajdzie się w Twoim ogródku warzywnym lub owocowym, weź pod uwagę indywidualne wymagania roślin. Zastanów się także, czy nie zabraknie Ci czasu lub chęci na ich pielęgnację.

Oto inne kwestie, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o aranżację ogrodu przy płocie przed domem:

  • Planowanie ma znaczenie – dzięki temu będziesz mieć większą pewność, że efekt Cię zadowoli. Ten proces warto rozpocząć od wyboru odpowiednich roślin do ogrodu. Pamiętaj, aby uwzględnić zarówno wysokość, jak i rozłożystość roślin.
  • Zadbaj o elementy architektury – ławki, czy też pergole dodatkowo ozdobią ogród. Różnorodność produktów jest tak duża, że bez trudu znajdziesz wszystko to, co potrzebne, aby zaaranżować wymarzoną przestrzeń przed domem.
  • Daj się zainspirować – tematyczne programy telewizyjne, czy też blogi internetowe to kopalnia wiedzy. Pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł.

Aranżacja ogrodu przy płocie przed domem – inspiracje

Ogród warto zaaranżować w taki sposób, aby był idealnym miejscem do odpoczynku i spędzania czasu z bliskimi. Ważny jest nie tylko styl, ale także funkcjonalność. Szukasz inspiracji? Jeśli tak, jesteś w odpowiednim miejscu. Pierwszym pomysłem, na który warto zwrócić uwagę, jest aranżacja ogrodu przy płocie z doniczkami w roli głównej. W sklepach znajdziesz produkty w różnych kolorach i rozmiarach, co daje naprawdę wiele ciekawych możliwości. Kolejną świetną opcją jest pergola. Świetnie sprawdzi się na przykład hibiskus. Możesz także zorganizować kącik wypoczynkowy w tej części ogrodu. Gdy już posadzisz wzdłuż płotu rośliny zapewniające prywatność, wybierz miejsce, które sprawdzi się najlepiej podczas relaksu.

leżak
Leżak lub stolik tworzy przestrzeń ogrodu do odpoczynku

W zależności od możliwości wyposaż przestrzeń w elementy takie jak stoli kawowy, kanapa lub fotele ogrodowe, przyda się także parasol do ochrony przed słońcem. Jeśli spędzasz w ogrodzie dużo czasu, warto wyposażyć przestrzeń do odpoczynku również w hamak i leżak ogrodowy.