24.03.2025
W ostatnich miesiącach kuchenne aranżacje zostały zdominowane przez odcień kaszmirowy. I choć białe kuchnie wciąż cieszą się popularnością, to właśnie kaszmir powoli zaczyna grać pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o trendy na 2025 r. W jaki sposób urządzić kuchnię w kaszmirze?
Jaki kolor pasuje do kaszmiru oraz z jakimi materiałami dobrze komponuje się ten kolor? Sprawdź!
Kaszmir – elegancka prostota kuchni
Nazwa tej barwy może kojarzyć się z luksusową tkaniną wełnianą. I słusznie! Jest bowiem inspirowana kolorem cennego i efektownego futra owiec, żyjących w górskich rejonach Azji (m.in. Chiny, Indie, Mongolia). Odcień kaszmirowy to zatem ciepłe połączenie delikatnego beżu, łagodnej szarości i bieli.
Jest to idealna barwa do kuchni, które mają być przytulne, eleganckie i stonowane. Kaszmir często staje się bazą aranżacyjną, zdobiąc fronty mebli (kaszmir mat lub połysk), ściany i inne elementy kuchni.

Szukasz czegoś, co zastąpi klasyczną biel i jednocześnie świetnie łączy się z innymi kolorami? Kaszmirowy kolor będzie strzałem w dziesiątkę.
Z czym zatem łączyć ten kolor?
Pięknie współgra z ciepłymi odcieniami brązu, zieleniami, barwą miedzianą, złotą, szarościami – i oczywiście z ponadczasową czernią. Ciekawie zaprezentuje się również w towarzystwie pudrowego różu. Lubisz mocniejsze akcenty? Rozważ dodatki w bordo. A z jakimi tworzywami dobrze jest go zestawiać?
Kuchnia kaszmir: z drewnem, kamieniem czy cegłą?
Meblowe fronty, ale również blaty w kolorze kaszmiru pięknie komponują się z materiałami naturalnymi, a także z ich stylową imitacją. Ale nie tylko! Do kaszmiru pasuje np.:
- ciepłe drewno, np. jesionowe lub dębowe (kaszmir z drewnem)

- biała imitacja marmuru (kaszmir z marmurem lub jego imitacją)
- kamień, np. czarny granit na blatach (kaszmir z granitowym blatem)
- szkło w postaci przeszkleń na frontach czy przezroczystych półeczek
- kwarc
- miedź – w formie baterii nad zlewozmywakiem i uchwytów szafek
- ceramika w postaci białych albo różowych płytek ściennych (kaszmir i ceramika)
Zastanów się, czy chcesz wyeksponować kaszmirowe elementy, czy też skomponować je jednolicie wraz z resztą wyposażenia. Możesz uwypuklić kaszmirowe fronty w macie na tle ciemniejszej ściany lub w towarzystwie drewnianych powierzchni podłóg lub czarnych blatów kuchennych. Weź też pod uwagę spójność z aranżacją jadalni lub salonu, jeśli kuchnia jest łączona z taką przestrzenią. Wszystko zależy od tego, czy kuchenna strefa ma być wyraźnie zarysowana, czy też np. stanowić tło dla otwartego na nią salonu. W drugim przypadku możesz rozważyć wyspę z szafkami o kaszmirowych frontach, przykrytą drewnianym blatem. Taki mebel przysłoni nieco strefę kuchenną, co sprawdza się np. przy wizytach gości.
Kuchnia w kaszmirze a styl aranżacji
Do jakiego nurtu pasuje kaszmir? Z drewnem pięknie skomponuje się on zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i tych nowoczesnych oraz minimalistycznych. To dość uniwersalny kolor. Modyfikować można natomiast fronty mebli – zależnie od wybranego stylu.
- W klasycznych lub rustykalnych aranżacjach sprawdzą się fronty kaszmir-mat lub kaszmir-połysk ozdobione ciekawymi uchwytami bądź dekoracyjnymi listwami.
- W nurcie nowoczesnym dobrą opcją są proste fronty na wysoki połysk w systemie tip-on, czyli bez uchwytów. Lustrzane szafki optycznie powiększą małą kuchnię, co dodatkowo będzie zaletą takiego rozwiązania.

Kaszmir to uniwersalny, ponadczasowy kolor. Nie tylko świetnie współgra z innymi barwami, ale też komponuje się z licznymi teksturami i materiałami. Obecnie jest wysoko, jeśli chodzi o trendy w aranżacjach wnętrz. A Ty, jak wprowadzisz ten odcień do swej kuchni? Z drewnem, w towarzystwie drewna, kamienia, a może marmuru lub cegły? Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczył Ci nieco inspiracji. Powodzenia w kreowaniu wymarzonej, pięknej strefy kuchennej na miarę potrzeb!