jakie meble młodzieżowe

Jak wybrać dobre meble młodzieżowe?

09.10.2023

Wybór odpowiednich mebli młodzieżowych często stawia rodziców w obliczu niemałego dylematu. Powinny one nie tylko stanowić funkcjonalną i integralną część pokoju nastolatka, ale również podkreślać jego charakter. Różnią się również pod względem kolorystyki ze względu na płeć dziecka. O ile w chłopięcych pokojach najczęściej spotyka się kolory chłodne, o tyle u dziewcząt do pewnego wieku królują róż, pastele czy biel. W przypadku maluszków rodzice sami decydują o tym, jak urządzić pokój, jednak w tym wypadku konieczne jest już uwzględnienie indywidualnych potrzeb nastolatka.

Szeroki wybór mebli do pokoju młodzieżowego wcale nie sprawia, że jest on łatwy. Klasyczne zestawy zapewnią nam, że meble będą uniwersalne i sprawdzą się na wiele długich lat. Z kolei nowoczesne rozwiązania wprowadzają nieco nieszablonowe podejście i pozwalają na różnorakie możliwości przechowywania i użytkowania. W jaki sposób zatem wybrać dobre meble młodzieżowe? Warto rozważyć kilka kwestii.

Dobre meble młodzieżowe – czyli jakie?

W zasadzie dobre meble młodzieżowe to takie, które będą rosły razem z nastolatkiem i będą funkcjonalne w użytkowaniu. Oczywiście należy zwracać uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane zwłaszcza, że zapewne będą narażone na wiele możliwych uszkodzeń. Jednak równie ważne aby były to ciekawe meble młodzieżowe, które wpasują się w gusta nastolatków będąc przy tym praktycznym rozwiązaniem. Wybierajmy modele jak najbardziej kompaktowe, najlepiej takie, które można rozkładać i z łatwością przemieszczać.

Łóżko, szafa i regały, czyli absolutna podstawa

Niezależnie od tego, czy urządzamy pokój chłopca czy dziewczynki, te elementy stanowią konieczną bazę. Łóżko powinno być nieco większe niż aktualne potrzeby dziecka, ponieważ nastolatki są w fazie dynamicznego rozwoju. Zakup nieco większego łóżka pozwoli więc rodzicom zaoszczędzić pieniądze w niedalekiej przyszłości, kiedy to małe łóżko trzeba by wymieniać na nowe. W pokoju nastolatek i nastolatków nie może zabraknąć szafy na ich ubrania oraz regałów na coraz większe ilości książek, ale i innych drobiazgów związanych z ich pasjami. W przypadku dziewcząt warto również rozważyć zakup małej toaletki z lustrem. Dzięki temu młode dziewczęta, które właśnie zaczynają interesować się pielęgnacją, makijażem i własnym wizerunkiem, mogą z powodzeniem eksperymentować we własnym pokoju. Jeśli zaś chodzi o chłopców, warto zadbać o takie ustawienie mebli, aby w pokoju mogły znaleźć się niezwykle popularne atrybuty sportowe. Należą do nich na przykład instalowany na szafie kosz do koszykówki, tarcza do darta czy też dziecięcy worek treningowy. Dzięki temu nastolatki będą mogły rozwijać swoje pasje we własnym pokoju.

Jak zachować wystarczającą przestrzeń?

Wielu rodziców zastanawia się jakie meble młodzieżowe wybrać, aby nie zagracić pomieszczenia, a jednocześnie sprawić, że wszystkie niezbędne akcesoria znajdą swoje miejsce. Niezwykle modne są białe meble z frontami lakierowanymi na wysoki połysk, jest to użyteczne rozwiązanie pozwalające powiększyć optycznie przestrzeń. Praktyczne są również meble młodzieżowe z biurkiem narożnym, oraz szafą przesuwną. Pozwalają one zachować znacznie większą przestrzeń w pokoju. Niezbędne jest również łóżko najlepiej z pojemnym pojemnikiem na pościel, w którym możemy przechowywać nie tylko kołdrę ale również inne tekstylia.

Miejsce do nauki

Biurko i fotel w pokoju powinny zapewniać młodzieży wygodną pozycję

Nie sposób wyobrazić sobie pokoju nastolatka bez biurka i wszelkich dodatkowych elementów, które stanowią strefę do nauki czy też odrabiania zadania domowego. Dobrze dobrane biurko oraz fotel do biurka powinny zapewniać młodzieży wygodną pozycję, a której kręgosłup jest wyprostowany, stopy można postawić na podłodze, a na blacie można wygodnie oprzeć łokcie czy też bez problemu sięgnąć do klawiatury komputera. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup biurka i krzesła z możliwością regulacji, ponieważ dzięki temu meble te posłużą nastolatkowi dłużej. Dodatkowy blat na drukarkę czy inne elementy przydatne do nauki czy rozrywki powinny znajdować się tuż obok biurka, stanowiąc niejako strefę oddzielną od strefy relaksu czy łóżka.

Gdzie kupić meble młodzieżowe?

Teoretycznie nie powinno być to żadnym problemem, w końcu mamy do dyspozycji zarówno małe sklepy branżowe, jak i większe sieciowe markety. Jednak chcąc stworzyć nieszablonowy pokój warto zastanowić się gdzie kupić fajne meble młodzieżowe, które zachwycą nastolatka nie tylko wyglądem ale również funkcjonalnością. Ciekawą propozycją są meble młodzieżowe na wymiar robione na indywidualne zamówienie przez lokalne stolarnie. Znajdziemy je wszędzie gdzie zajmują się np. meblami kuchennymi robionymi na wymiar. Jest to droższa opcja od standardowych produktów, jednak warto zastanowić się nad nią zwłaszcza w przypadku niedużych pomieszczeń i chęci stworzenia niepowtarzalnej aranżacji.