pelargonie kaskadowe

Jak pielęgnować pelargonię kaskadową?

18.09.2024

Pelargonie często są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o rośliny balkonowe. Ale spośród nich szczególnie wyróżnia się pelargonia kaskadowa. Jej zwisające pędy pokryte mnóstwem kwiatów wyglądają naprawdę zjawiskowo. Jak prawidłowo dbać o pelargonię kaskadową, by zdobiła nasz balkon od wiosny do jesieni?

Charakterystyka pelargonii kaskadowej

Pelargonia kaskadowa to odmiana hybrydowa, która wyróżnia się zwisającym pokrojem. Jej płożące łodygi porośnięte pięcioklapowymi liśćmi potrafią osiągać nawet 1,5 m długości. Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i trwa aż do października. W tym czasie na pędach pojawiają się bardzo licznie kwiaty o średnicy około 4 cm. Ich kształt może przypominać gwiazdki. Zbudowane są z mniejszych i rzadziej ułożonych płatków niż kwiaty pelargonii rabatowej, jednak dzięki swojej ilości w połączeniu z opadającym pokrojem robią równie duże wrażenie. Pelargonia kaskadowa najczęściej kwitnie na biało, czerwono czy różowo, ale można również spotkać odmiany o dwukolorowych kwiatach.

Pelargonie kaskadowe ze względu na swój zwisający charakter doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach, skrzynkach balkonowych lub wysokich kwietnikach, które eksponują jej wyjątkowy wygląd. Powinny być uprawiane właśnie na balkonach lub tarasach. We wnętrzach nie sprawdzają się tak dobrze, ponieważ lubią różnicę temperatur między dniem i nocą.

Podłoże i stanowisko dla pelargonii

Spośród różnych gatunków pelargonii pelargonia kaskadowa najbardziej lubi słońce. W miejscach dobrze nasłonecznionych kwitnie najobficiej. Dlatego najlepiej sprawdzi się na tarasach czy balkonach po południowej stronie, ale możemy także spróbować jej uprawy po stronie wschodniej lub zachodniej. Słońce na tych wystawach nie będzie już tak intensywne, ale roślina nadal będzie miała bardzo dużo światła. Pelargonia nie lubi wiatru, dlatego dodatkowo stanowisko dla niej powinno być osłonięte przed wiatrem, który mógłby uszkodzić jej delikatne, bardzo łatwo łamiące się pędy.

Gleba dla pelargonii kaskadowej powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Jeśli chcemy być pewni, że warunki, jakie jej zapewnimy, będą optymalne, możemy w sklepach ogrodniczych kupić ziemię przeznaczoną specjalnie dla pelargonii.

Pelargonia kaskadowa – pielęgnacja

Tak jak w przypadku innych pelargonii, tak również w uprawie odmian kaskadowych bardzo ważne jest podlewanie oraz nawożenie.

Pelargonie mają dość duże zapotrzebowanie na wodę. Należy podlewać je regularnie, tak by ziemia nigdy nie wysychała do końca. W czasie ciepłych dni warto nawadniać je nawet 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, by nie doprowadzić do przelania, ponieważ to może skutkować pojawieniem się chorób grzybowych. Ważne jest także, by w czasie podlewania nie moczyć liści.

Bujny rozwój rośliny i intensywne kwitnienie wpływają także na zapotrzebowanie na składniki odżywcze, szczególnie potas i fosfor. Nawozić pelargonie kaskadowe możemy co 7–10 dni. Sprawdzą się preparaty wieloskładnikowe do roślin kwitnących lub do pelargonii.

Jak przezimować pelargonię

Pelargonie kaskadowe nie są w stanie przetrwać polskiej zimy na zewnątrz, ale możemy je przechować w domu do kolejnego roku. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków rośliny należy zabrać do domu. Przy okazji warto pozbyć się suchych pędów i żółtych liści. Pędy można także lekko skrócić, by pelargonie było łatwiej przechowywać.

Przez zimę pelargonia kaskadowa powinna znajdować się w temperaturze 5–8°C. W tym okresie nie nawozimy jej, a wody dostarczamy okazjonalnie, by jej nie przesuszyć.

O rozmnażaniu pelargonii piszemy w tym artykule

Przesadzanie pelargonii kaskadowej

Pelargonia potrzebuje przesadzania do nowej doniczki, gdy zauważymy jej korzenie wystające przez otwory w dnie pojemnika. Najlepiej jest zająć się tym zanim roślina rozpocznie okres najintensywniejszego rozwoju, czyli na przełomie lutego i marca. Wówczas możemy przenieść już pelargonię do cieplejszego miejsca po zimowaniu i przesadzić do większej doniczki. Pamiętajmy przy tym, by na jej dnie umieścić warstwę drenażu, która pomoże nam uniknąć zatrzymywania się wody.