begonia królewska rex

Begonia królewska – jak wygląda i jak ją uprawiać?

Begonia królewska to popularna roślina z rodziny begoniowatych, która pochodzi z północnych obszarów Chin i Indii. W Polsce od wielu lat jest bardzo cenioną rośliną doniczkową, która szybko staje się jedną z najbardziej atrakcyjnych ozdób każdego pomieszczenia. Jak wygląda, jakie ma wymagania i jak należy ją pielęgnować?

Begonia królewska – charakterystyka rośliny

Begonia królewska należy do begonii wielkolistnych i cechuje się płożącym pokrojem. Dorasta do wysokości trzydziestu ub nawet czterdziestu centymetrów, a jej szerokość to mniej więcej pięćdziesiąt centymetrów. Na tle innych roślin doniczkowych popularnych w Polsce wyróżnia się dużymi liśćmi w kształcie asymetrycznego serca, które mają wyraźne żyłki i ząbkowany brzeg. Roślina pokryta jest drobnymi włoskami, a kolor liści jest zależny od konkretnej odmiany. Najczęściej spotykane barwy to mieszanka koloru bordowego, różowego i zielonego. Okres kwitnienia begonii królewskiej trwa od drugiej połowy wiosny do lata, a wówczas pojawiają się na niej drobne kwiatuszki w kolorze białym lub jasnoróżowym. Warto podkreślić, że begonia królewska jest rośliną na tyle atrakcyjną, co trującą. Powinna więc znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci czy też zwierząt domowych, które mogłyby ją nadgryźć.

Jak uprawiać begonię królewską?

Begonia królewska należy do roślin bardzo łatwych w uprawie i niezbyt wymagających. Jeśli zapewni się jej wymagane minimum koniecznych warunków, będzie zachwycała pięknym wyglądem i nie będzie wymagała szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych do podtrzymania takiego stanu rzeczy. Begonia królewska preferuje stanowiska jasne, ale nie powinno się jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogłyby one poparzyć wrażliwe liście. Najlepsza gleba dla begonii to gleba przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna, a w związku z tym idealnie sprawdza się w tym wypadku ziemia sprzedawana z myślą roślinach pokojowych. Warto zadbać o to, aby roślina nie znajdowała się na stałe w miejscu narażonym na przeciągi. Kolejną kwestią jest jakość powietrza. Jeśli begonia królewska jest niezbyt odporna na jakieś czynniki zewnętrzne, to najważniejszym z nich jest właśnie zanieczyszczone powietrze. Wyraźnie gorzej radzi sobie w miejscach, do których docierają duże ilości spalin, smogu czy też w pokojach, w których domownicy palą regularnie papierosy.

Jak pielęgnować begonię królewską?

Begonię należy obficie podlewać miękką wodą i dbać o to, aby ziemia nie przesuszała się. Powinno się ją uprawiać w doniczce z drenażem i dbać o to, aby nadmiar wody nie zalegał na podstawce. Jeśli woda będzie każdorazowo wylewana z podstawki, właściciel rośliny będzie miał pewność, że delikatne korzenie begonii nie zaczną gnić od nadmiaru cieczy. Raz na dwa lub trzy tygodnie begonia powinna być nawożona specjalnym nawozem do roślin o ozdobnych liściach, a z kolei w okresie zimowym begonia powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około piętnastu stopni. Wówczas należy ją podlewać i nawozić znacznie rzadziej.

Jakie zastosowanie ma begonia królewska?

Ze względu na swoją charakterystyczną urodę begonia królewska idealnie sprawdza się jako ozdoba nowoczesnych i klasycznych wnętrz. Będzie pięknie wyglądała zarówno w biurach czy salonach, jak i w sypialni. Ze względu na jej brak odporności na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, powinno się ją ustawiać na oknach i parapetach okien północnych oraz wschodnich. Wówczas roślina będzie miała zapewnione ciepło, ale liście nie ulegną poparzeniu.