wybór soundbara

Czym się kierować podczas wyboru idealnego soundbara?

02.11.2023

Soundbary są coraz popularniejszymi urządzeniami, które pozwalają na znaczącą poprawę wrażeń płynących z oglądania telewizji czy grania na konsoli. Wpisują się w aktualny trend wyposażenia wnętrz – Smart Home. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepsze urządzenie?

Magia soundbara

Soundbar jest niepozornym urządzeniem złożonym z kilku głośników. Jego celem jest ulepszenie dźwięku wydobywającego się z telewizora i robi to w znakomity sposób. Zazwyczaj umieszczany jest pod telewizorem, a jego design z łatwością wpasowuje się do każdego wystroju. Soundbary skutecznie rzuciły wyzwanie popularnym kinom domowym i bezprzewodowym głośnikom, często oferują przy tym znacznie lepsze efekty. Jak wybrać soundbar?

Zgodność z telewizorem

Najważniejsza rzecz, na którą powinno się zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Wybrany model urządzenia powinien być zgodny z wybranym telewizorem, aby poprawnie działać i osiągnąć pełnię swoich możliwości. W tym przypadku istotny jest sposób połączenia, a także wejścia znajdujące się na telewizorze i soundbarze.

Moc urządzenia

Ten parametr przede wszystkim określa maksymalną głośność urządzenia. Warto dokładnie przyjrzeć się mocy soundbara, aby dźwięk nie był zbyt cichy, co znacząco zmniejszyłoby przyjemność płynącą z oglądania filmów.

Marka

soundbar jbl
Wśród najbardziej znanych marek soundbarów jest też JBL.

Jak w przypadku każdego urządzenia, tak i tutaj istotna jest marka. Pozwala z większą pewnością wybrać konkretny soundbar i zagwarantować, że dźwięk będzie idealny, pozbawiony szumów i zakłóceń. Wśród najpopularniejszych marek soundbarów znajdują się takie firmy jak Creative, Samsung, Sony czy JBL.

Liczba głośników w urządzeniu

Soundbary zawsze mają liczne oznaczenia, które mogą dezorientować klienta. Najważniejszym z nich jest liczba, taka jak 2.1 lub 5.1. Oznacza ona właśnie ilość głośników umieszczonych w urządzeniu. Pierwsza cyfra wskazuje na ilość głośników, a druga na ilość osobnych urządzeń. Oznaczenie 5.1 mówi o tym, że w zestaw składa się z 5 głośników umieszczonych w 1 obudowie. Większa ilość głośników oznacza lepszy dźwięk.

Dodatkowe funkcje

Dla wielu osób sam dźwięk nie jest jedyną zaletą soundbara. Warto zwrócić uwagę również na takie dodatki, jak wejście USB, Bluetooth, wbudowany subwoofer czy funkcje streamingowe.

Wybór idealnego soundbara

Soundbary podbiły rynek nagłośnienia domowego. Z łatwością zastępują zestawy kina domowego, a dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu głośników w urządzeniu doskonale rozprowadzają dźwięk i gwarantują niezapomniane wrażenia z każdego seansu. Idealny soundbar będzie miał ilość głośników dostosowaną do potrzeb użytkownika, odpowiednie funkcje dodatkowe, a także będzie doskonale wyglądał obok telewizora.