lodówka styl retro

Retro, a może nowoczesna, czyli zakup lodówki.

Przy wyborze sprzętów AGD do kuchni – kuchenki mikrofalowej czy lodówki – bierzemy pod uwagę ich parametry, które określają ich funkcjonalność. Zwracamy uwagę na markę oraz cenę. A wygląd? Ważny jest kolor, a zazwyczaj są to kolory biały, srebrny, czarny, a więc kolory uniwersalne. Pomysłowość projektantów i współczesne trendy dodają jeszcze jeden parametr – styl.

Styl nowoczesny

Lodówka nowoczesna, czyli jaka? Minimalistyczna – często bez uchwytów, zbędnych zdobień i dużego logo firmy, za to z panelem sterującym umieszczonym na drzwiach zewnętrznych lodówki. Taka lodówka jest duża, pojemna, nierzadko dwudrzwiowa. Nowoczesna, czyli z dużą ilością funkcji, z multimedialnym ekranem. Droższe modele posiadają jeszcze więcej udogodnień, niejednokrotnie zaskakujących, takich jak technologia, która pozwala dłużej zachować świeżość owoców i warzyw, podgląd wnętrza lodówki na smartfonie, mini ekran na drzwiach lodówki (można oglądać film, robiąc obiad). Efekt końcowy – zdecydowanie nowoczesny.

Lodówki w dobie inteligentnego domu (Smart Home), stają się zatem coraz bardziej zaawansowane, wykorzystując nowoczesne technologie w komunikacji, sterowaniu i zarządzaniu produktami spożywczymi. Wraz z postępem technologicznym, lodówki coraz częściej stają się integralną częścią inteligentnego domu.

Jakie funkcje posiadają nowoczesne lodówki?

Nowoczesne lodówki to nie tylko miejsce do przechowywania żywności, ale także punkt centralny umożliwiający zdalne sterowanie. Zarówno poprzez inteligentne aplikacje, jak i za pośrednictwem głosowej asystentki, takiej jak Siri, Alexa czy Google Assistant, jesteśmy w stanie kontrolować temperaturę, ograniczać zużycie energii oraz planować zakupy, a wszystko to w dłuższej perspektywie czasu wpływa na nasze oszczędności.

Bardzo często nowoczesne lodówki są również wyposażone w kamery, które pozwalają nam podejrzeć wnętrze z każdego miejsca na świecie. Co więcej, niektóre lodówki wykorzystują technologie rozpoznawania obrazów, co pozwala na automatyczną kontrolę produktów spożywczych znajdujących się wewnątrz lodówki. Dzięki temu możemy otrzymać powiadomienie, gdy któryś z produktów się kończy, a my jesteśmy na zakupach, dzięki temu unikniemy kupowania zbędnych produktów oraz otrzymamy listę produktów, których faktycznie w danym momencie nam brakuje.

Lodówki w stylu nowoczesnym to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i dbają o swoje zdrowie. Niektóre modele wyposażone są w specjalne aplikacje, które pozwalają na planowanie posiłków i wprowadzanie danych odnośnie wartości odżywczych. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad naszymi codziennymi wyborami żywieniowymi. To świetne rozwiązanie dla osób dbających o swoje zdrowie.

Niemało korzyści przynoszą także automatyczne systemy rozprowadzania wody, dostarczające czystą, zimną wodę i lód w kostkach. Dodatkowo, inteligentny system wewnątrz lodówki, który monitoruje nadmiar wilgoci, zapobiega powstawaniu pleśni, wszelkiego rodzaju bakterii i przeciwdziała nieprzyjemnym zapachom.

lodówka smart home
Automatyczny system rozprowadzania wody w nowoczesnej lodówce dostarcza zimną wodę i lód w kostkach

Podsumowując, lodówka w stylu nowoczesnym to bez wątpienia urządzenie, które zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Daje ona pełną kontrolę nad produktami, pomaga planować codzienną dietę, a także jest wygodnym narzędziem do zarządzania zapasami żywności w domu. Wraz z postępującym rozwojem inteligentnych technologii, lodówki są zdecydowanie jednym z najbardziej interesujących narzędzi w kontekście inteligentnego domu.

Styl retro

Lodówka retro jest retro tylko na zewnątrz. Obudowa rodem z poprzedniego wieku łudząco przypomina lodówkę z amerykańskiego domu lat pięćdziesiątych. Zaokrąglone krawędzie, wypukłe fronty, charakterystyczne klamki i odważne kolory: turkus, czerwień, żółty…Barwy również pastelowe. Wygląd oryginalny. A w środku? Funkcjonalność mniejsza niż w przypadku modeli nowoczesnych, ale również na miarę XXI wieku. Cicha praca, panel, który umożliwia dostosowanie poziomu wilgotności w lodówce, sterowanie elektroniczne. Oczywiście, lodówka retro to już nie lodówka nowoczesna i panel sterujący na zewnątrz. W końcu kłóciłoby się to ze stylem retro.

stylowa lodówka

Ile to kosztuje?

Nowoczesność kosztuje, ceny takich lodówek są dosyć wysokie. Lodówko-zamrażarka z nowoczesnymi funkcjami to koszt około 8000 zł. A lodówka retro? Troszkę mniej – 4000 zł. Czy warto? Jeżeli dysponujemy takim budżetem to jak najbardziej warto. To zakup na lata, a funkcjonalność i nietuzinkowy wygląd lodówki będzie cieszył nas każdego dnia.

03.11.2023