25.09.2024
Można śmiało powiedzieć, że tapety znowu stały się modne. Te dostępne w sklepach dzisiaj prezentują się atrakcyjnie, są wytrzymałe, a do tego tak różnorodne, że można znaleźć odpowiednią niezależnie od stylu aranżacyjnego. Warto postawić na połączenie tapety z farbą na ścianie, np. tapeta do połowy ściany lub tylko na fragmencie ściany w salonie. Dzięki temu wnętrze zaprezentuje się dobrze i nie będzie przetłoczone. Poniżej znajdziesz m.in. informacje jak połączyć farbę i tapetę, aby nie było i jaki kolor farb najlepiej zastosować.
Jak połączyć tapetę z farbą na ścianie?
Odpowiednie połączenie tapety i farby doda wnętrzu stylu. W zależności od wybranego układu i kolorystyki można optycznie powiększyć przestrzeń, co jest dużą zaletą. Jak zadbać o harmonijność? Trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Przede wszystkim wybierz odpowiednie kolory, możesz dobrać kolor ścian do konkretnej tapety. Jeśli preferujesz stonowane wnętrza, świetnie sprawdzi się połączenie odcieni, które będą ze sobą harmonizować. Jeśli zaś chcesz, aby przestrzeń zyskała więcej charakteru, bardzo dobrze sprawdzi się kontrastowe połączenie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to, co wygląda dobrze w naszej wyobraźni, zaprezentuje się atrakcyjnie w rzeczywistości. Rozejrzyj się po wnętrzu, sprawdź, jakie wzory i kolory w nim panują, przypomnij sobie cechy charakterystyczne wybranego stylu. Dzięki temu dobór odpowiednich kolorów będzie nieco łatwiejszy.
Zastanawiając się, jakie połączenie sprawdzi się najlepiej, pamiętaj także o proporcjach. Jeśli tapeta jest ozdobiona dużymi wzorami i rzuca się w oczy, farba w stonowanym odcieniu okaże się strzałem w dziesiątkę. Jeśli zastosujesz farbę w wyrazistym kolorze, wnętrze będzie przytłaczające. W przypadku tapety ozdobionej delikatnym, subtelnym wzorem, możesz wybrać farbę o nieco odważniejszym odcieniu.
Co jeszcze jest ważne? Oczywiście ilość tapety, jaką chcesz zastosować. Pamiętaj, że łatwo jest przesadzić. Warto więc ozdobić jedną ścianę tapetą, a pozostałe farbą. Możesz także wykorzystać tapetę na wybranym fragmencie lub części jednej ściany. Powiedzmy na połowie ściany lub dwa pasy tapety na ścianie, w taki sposób, aby była jedynie akcentem. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Połączenie tapety z farbą na ścianie – aranżacje
Jak połączyć tapety z farbą na ścianie? Oto kilka inspiracji:
- Białe ściany i tapeta w zielone liście na jednej ścianie – takie połączenie pasuje do wielu stylów aranżacyjnych i prezentuje się dobrze w zestawieniu z wyposażeniem w różnych kolorach.
- Granatowa tapeta do połowy ściany – pozostałą część można pomalować na przykład na biały kolor. To dobre połączenie, jeśli lubisz wyraziste zdobienia lub zastosujesz to w przedpokoju.
- Różowo-szaro-biała tapeta w geometryczne wzory na jednej ścianie, reszta ścian pomalowana na szaro lub biało – subtelne połączenie, które sprawdzi się doskonale na przykład w sypialni lub salonie.
- Fototapeta ozdobiona złotymi liśćmi na tle w kolorze butelkowej zieleni na jednej ścianie – pozostałe możesz pomalować pasującym do wyposażenia wnętrza kolorem. Do takiej tapety można dobrać kolory ścian: szary, biały, przygaszony różowy.
Gdzie kupić dobrą tapetę i farbę?
Chcesz, żeby wnętrze prezentowało się naprawdę dobrze? Pamiętaj, że ważna jest jakość produktów, których użyjesz do ozdobienia ścian. Warto postawić na ofertę od zaufanej marki, której tapety i farby cieszą się pozytywnymi opiniami. Poza ofertą stacjonarną godna polecenia jest także internetowa. W zaufanym sklepie online znajdziesz tapety pasujące do każdego stylu aranżacyjnego, a także farby w wielu kolorach. Niezależnie od tego, jaka forma zakupów odpowiada Ci najbardziej, w przypadku uznanej marki możesz skorzystać z fachowego doradztwa. Warto skontaktować się z obsługą klienta, aby mieć pewność, że wybrane połączenie kolorystyczne sprawdzi się naprawdę dobrze.
Komentarz eksperta do artykułu
Tapetami zajmujemy się od dłuższego czasu. Nasi klienci często pytają nas nie tylko o same tapety, ale też o ich montaż, sposoby łączenia z innymi (gotowymi już) elementami na ścianie i aranżacji np. w salonie. Nie zawsze odpowiedź jest prosta, ale staramy się wspólnie przedyskutować możliwe rozwiązania i zaproponować coś lub doradzić.