mocowanie szafek wiszących

Mocowanie kuchennych szafek wiszących

11.03.2025

Aby meble kuchenne należycie spełniały swoją funkcję, musimy je dokładnie przymocować do ściany. Szafki wiszące służą często do przechowywania zastawy stołowej, kubków i szkło, więc bywają ciężkie. Oto 6 popularnych sposobów montażu takich szafek.

Sposoby mocowania szafek wiszących w kuchni

  • Blaszane łączniki płaskie – znany od lat typ mocowania. Zazwyczaj jest to płaskownik z otworami, przez które przykręca się go do tylnych krawędzi płyt wieszanej szafki. Używa się do tego wkrętów stożkowych. Drugi koniec to ucho, które nakłada się na wkręcony uprzednio w ścianę hak na kołku rozporowym.
  • Zawieszki regulowane – przykręcane do szafki od góry lub z tyłu. Ich użycie pozwala zmniejszyć szczelinę między szafką a ścianą. Rozwiązanie przydatne np. wówczas, gdy hak zbytnio odstaje od ściany.
  • Zawieszki kątowe – mają postać małych stalowych kątowników, przykręcanych do wewnętrznego boku szafki. Przez wycięty w plecach otwór są mocowane drugim stalowym elementem na ścisk do śruby w ścianie. Po nałożeniu zaślepki zajmują bardzo mało miejsca w środku i nie rzucają się w oczy.
  • Niewidoczne zawieszki, montowane w szczelinie między plecami szafki a ścianą, wyposażone w zabezpieczenie przed wypięciem z szyny. Pozwalają na regulację wysokości za pomocą śruby dostępnej przez mały otwór wywiercony w plecach szafki. Regulacja boczna jest z zastosowaniem szyny zawieszenia. Inną konstrukcją są zawieszki wpuszczane w wyfrezowany w panelu otwór. Stosuje się je do luster i małych szafek, a wysokość reguluje śrubą przez otwór od góry.
  • Zawieszki wewnętrzne. Ich część, ukryta w górnej części mebla, jest osłonięta zaślepką i dlatego mechanizm nie rzuca się w oczy. Mocuje się ją do bocznej ścianki u góry, z tyłu mebla. Metalowy zaczep wyprowadzam przez wycięty w płycie otwór. Zawieszki tego typu możemy regulować, jeśli chodzi o wysokość i głębokość (w pionie i poziomie). Do zamocowania jednego mebla trzeba dwóch symetrycznych zawieszek – prawej oraz lewej. Element wystający zaczepia się na listwie montażowej, zainstalowanej na ścianie.
  • Zawieszki wpuszczane w płytę meblową. Wymagają głębokiego wyfrezowania w krawędziach bocznych płyt szafek (wymagana jest minimalna grubość płyt, zazwyczaj 18 mm). Po zamontowaniu są całkowicie niewidoczne. Nie pozwalają na regulację boczną, za to dostępna jest regulacja głębokości oraz w pionie – przez wywiercony dodatkowy otwór.

Dobór mocowania szafek do potrzeb

Nowoczesne systemy mocowania wyróżniają się sporym udźwigiem, nawet powyżej 200 kg dla pary zawieszek. Dlatego w kuchni najczęściej to inne aspekty decydują o wyborze mocowania.

  1. Po pierwsze: jaka jest przestrzeń do dyspozycji? Nie sięgaj po systemy montażu z regulacją od góry, gdy szafka ma niemal dotykać sufitu.
  2. Po drugie – czy zależy Ci na dyskretnym mocowaniu? Gdy góra szafki jest niewidoczna, wystające zawieszki zewnętrzne nie będą kłopotem. Wewnętrzne mogą natomiast zaburzać estetykę w przeszklonych gablotkach.
  3. Trzecia kwestia to szybkość i łatwość montażu. Zawsze zwróć uwagę na zakresy regulacji. Im większy, tym łatwiej dopasujemy zawieszkę. nawet jeśli listwy i haki montażowe nie będą umocowane idealnie co do milimetra.

***

Mocowanie wiszących szafek kuchennych można zrealizować na wiele sposobów. Grunt to dopasować sposób montażu do docelowej aranżacji, możliwości technicznych i wziąć pod uwagę udźwig. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci dobrać najlepszą metodę!