styl farmerski czyli farmhouse

Styl farmerski: czym się charakteryzuje?

16.11.2023

Jest jednym z tych nurtów aranżacyjnych, które zdobywają obecnie szczyty popularności. Podobnie jak styl skandynawski, jest idealny dla tęskniących za naturą i sentymentalnych osób. Styl farmerski (farmhouse) pozwala urządzić dowolne pomieszczenie tak, by było przytulne i ciepłe. Jakie są jego wyznaczniki?

Drewno – baza farmhouse

Kluczowym materiałem, obecnym w aranżacjach w tym stylu, jest oczywiście naturalne drewno. To ono kojarzy się z farmerskimi chatkami na odległych, amerykańskich preriach. Również polskie klimaty folkowe w dużej mierze opierają się na drewnianych motywach. Niezależnie więc od tego, czy marzysz o domku jak na ranczu, czy też o przytulnej chatce pod lasem – drewna nigdy dość! Najlepiej, by:

  • było ono naturalnie nierówne – bo sęki i słoje dodają mu tutaj urody,
  • napełniało dom zapachem lasu,
  • po części było pomalowane na biało, co optycznie rozjaśni pomieszczenie.

Oprócz ścian i podłóg drewniane powinny być też meble, drzwi i ramy okien, niektóre dodatki czy ozdoby.

Jakie kolory dominują w stylu farmerskim?

Poza odcieniami drewna i uniwersalną bielą, nurt ten opiera się na barwach ziemi. Zatem różne odcienie brązu, beże, pomarańczowy czy czerwony będą tu mile widziane. Jeżeli aranżujesz niewielkie pomieszczenie, postaw raczej na jaśniejszą paletę barw. Dzięki temu nie przytłoczysz wnętrza. Wówczas mocniejsze niech staną się akcenty dekoracyjne: gliniane lub ceramiczne kubki po babci, drewniane skrzynki i skrzynie, narzędzia ogrodnicze i akcesoria (konewki, doniczki i inne).

Ciepłą barwę w pomieszczeniu wykreuje również ogień w kominku. Wiedz jednak, że nie wszędzie dozwolone jest instalowanie domowego paleniska. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaw na sztuczny kominek albo postaraj się o kolorowe świece, np. o zapachu lasu czy drzewa sandałowego. Ich płomienie również mogą wykreować przytulny klimat!

Tekstylia w farmhouse

Trudno wyobrazić sobie przytulny, farmerski domek bez starannie dobranych tekstyliów. Urządzając pomieszczenia na tę modłę, pamiętaj więc o:

  • narzutach na fotele,
  • poduszkach na siedziska lub tapicerce np. z ekoskóry,
  • zwiewnych firankach bądź zazdrostkach, zamocowanych np. drewnianym uchwytem do firan czy wstążką,
  • puchatym, miękkim dywanie,
  • ludowych obrusach, serwetach czy bieżnikach na stoły i komody drewniane,
  • dekoracjach ściennych, np. makramach czy inspirowanych rdzenną kulturą amerykańską łapaczach snów.

Na zimniejsze miesiące znakomicie sprawdzą się ciepłe koce. Warto stawiać na naturalne materiały: bawełnę, len czy wełnę. Niektóre z dekoracji tekstylnych można wykonać samodzielnie, np. na szydełku czy metodą haftu na płótnie.

Farmerska kuchnia? Czemu nie!

Oczywiście styl ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla salonu czy sypialni. Świetnie pasuje również do kuchni i domowej jadalni. Kojarzący się z ciepłem domowego ogniska, wspaniale pomoże jednoczyć bliskich przy wspólnych posiłkach. W części kuchenno-jadalnianej warto pomyśleć o wyeksponowaniu ciekawej zastawy stołowej. Może to być komplet naczyń po dziadkach, zestaw talerzyków wyszperany na targu staroci czy stylizowany na vintage komplet filiżanek. Ozdobne talerzyki można również powiesić na ścianach. Piękną ozdobą staną się ponadto pęki suszonych ziół i kwiatów.

Inne ciekawe dodatki do farmhouse to drewniane chochle, stylowy młynek do kawy, ceramiczne pojemniki na przyprawy czy wiekowy rondelek.

Urządzenie mieszkania albo domu w stylu farmerskim da się zrealizować niskim nakładem finansowym. Wiele przedmiotów można znaleźć chociażby na strychu, dostać od starszych krewnych czy znaleźć na pchlim targu. Nawet stare narzędzia ogrodnicze – widły, grabie i inne – da się odnowić i ciekawie wyeksponować! Styl ten daje spore pole do popisu dla kreatywnych. Co zatem sądzisz o aranżacjach farmhouse?