03.11.2023
Chcesz wiedzieć, jakie są najnowsze trendy w tworzeniu inteligentnego domu? Analizujemy, w jakim kierunku zmierza rynek Smart Home.
Urządzenia, które przygotowują posiłki, światła, które włączają się, gdy przechodzimy obok, rolety, które podnoszą się lub opuszczają w zależności od pory dnia… jeszcze niedawno te pomysły były tylko marzeniem lub w najlepszym wypadku opcjami dostępnymi tylko dla najbogatszych. Ale dziś możemy powiedzieć, że są to wynalazki dostępne dla wszystkich.
Domy stają się coraz bardziej inteligentne. Urządzenia przeznaczone do automatyzacji pewnych zadań to rzeczywistość, która zyskuje na popularności ze względu na liczne korzyści, jakie ze sobą niesie.
Trendy w inteligentnym domu: automatyka domowa
Technologia zastosowana w domu idzie do przodu skokowo. Oto kilka najnowszych trendów, które można wdrożyć w niemal każdym domu
Integracja wszystkich urządzeń w jednym systemie
Jednym z najnowszych trendów jest możliwość zintegrowania wszystkich urządzeń w domu (które wcześniej nie były połączone) w kompletny i interaktywny system, aby korzystać z nich w ujednolicony i prosty sposób, czyniąc ich użytkowanie bardziej dostępnym dla wszystkich mieszkańców domu.
Systemy wideo ze zdalnym sterowaniem
W dziedzinie bezpieczeństwa jednym z trendów jest maksymalne podniesienie poziomu i jakości obrazu, zarówno w przypadku kamer zewnętrznych, jak i wewnętrznych, co osiąga się dzięki systemowi inteligencji wizyjnej złożonemu z kamer o najbardziej zaawansowanej technologii, które zbierają wyraźny obraz przez 24 godziny na dobę, każdego dnia tygodnia. Dzięki temu użytkownik może przez cały czas widzieć, co dzieje się w jego domu, otrzymywać ostrzeżenia w przypadku wykrycia ruchu oraz zdalnie sterować funkcjami towarzyszenia i opieki nad osobami wrażliwymi, nad dziećmi lub zwierzętami domowymi itp.
Zdalne zarządzanie podłączonymi urządzeniami domowymi
Automatyka domowa ma również na celu ułatwienie zdalnej obsługi i zarządzania wszystkimi urządzeniami w domu. Użytkownik może więc w dowolnym czasie i miejscu sterować podłączonymi urządzeniami w domu, np. podnoszeniem lub zamykaniem rolet, temperaturą, włączaniem lub wyłączaniem świateł itp.
Kto postawi na inteligentne oświetlenie, ten za pomocą prostych narzędzi może zapalać i gasić poszczególne żarówki, decydować o intensywności światła a w niektórych przypadkach nawet o jego barwie. Dzięki temu w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy, można dopasować oświetlenie domu do swych aktualnych potrzeb oraz upodobań. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę i wysoką jakość życia, jest to bardzo cenne wsparcie. A ponieważ inteligentne oświetlenie jest systemem dość prostym w montażu, jego obecność w nowych domach staje się powszechnym zjawiskiem.
Cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo to kolejna szybko rozwijająca się strona rynku Smart Home, głównie dlatego, że od niej zależy cyfrowe życie tego typu domu. Stworzenie cyberbezpiecznych przestrzeni to gwarancja nie tylko aktywności w Internecie, ale także zabezpieczenie prywatności rodziny i uniknięcie ewentualnych wirusów czy cyberataków w podłączonym domu.
Więcej na temat bezpieczeństwa Smart Home piszemy w tym artykule.