surfinie balkon

Surfinie na balkonie – jak je sadzić i pielęgnować?

15.07.2024

Surfinie to prawdziwy klasyk, jeśli chodzi o rośliny, jakie wybieramy na balkony. Ich okazałe kwiaty i pędy zwisające z doniczek wyglądają naprawdę pięknie. Jednak należą one do roślin potrzebujących określonej pielęgnacji. Jak prawidłowo dbać o surfinie na balkonie, by długo cieszyły nas swoimi kwiatami?

Jak wygląda surfinia?

Surfinia jest rośliną stworzoną przez botaników dzięki inżynierii genetycznej. Należy do grupy petunii ogrodowych, dlatego bywa też nazywana petunią kaskadową czy zwisającą.

Pędy surfinii są długie, zwisające. Porastają je jajowate liście osadzone na krótkich ogonkach. Całe rośliny wydzielają delikatny zapach i pokryte są włoskami. Ich największą ozdobą są kwiaty – kielichy zbudowane ze zrośniętych płatków. Można je spotkać w bardzo wielu kolorach – białe, niebieskie, różowe, fioletowe, czerwone, a nawet wielobarwne. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i mogą ozdabiać nasze balkony aż do jesieni.

Choć surfinie można przechować w pomieszczeniu, to jednak są uznawane za rośliny jednoroczne. Dzieje się tak, ponieważ w drugim roku już nigdy nie kwitną tak obficie.

Wybór konkretnej odmiany surfinii najczęściej uzależniamy od jej koloru. Dostępne są w tak wielu odcieniach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli szukamy kwiatów niebanalnych, które mocno wyróżnią nasz balkon, możemy zwrócić uwagę na odmianę Amore Queen of Hearts. Dwa kolory – czerwony i żółty – są tak ułożone na jej płatkach, że nadają im kształt czerwonych serduszek. Z kolei Deluxe Night Sky ma kwiaty o intensywnej barwie ciemnego fioletu pokryte białymi kropkami.

Możemy także skupić się na właściwościach konkretnych odmian. Surfinia Trailing Red często wybierana jest przez właścicieli balkonów bez zadaszenia, ponieważ odporność na złe warunki atmosferyczne mocno wyróżnia ją na tle innych odmian.

O niewymagających kwiatach na balkon piszemy w tym atykule

Jakie stanowisko i podłoże dla surfinii?

Surfinie najlepiej czują w miejscu słonecznym, dlatego są doskonałym wyborem na balkony od strony południowej, ale też południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Doskonale jeśli będą znajdowały się pod zadaszeniem, ponieważ źle znoszą deszcze. Idealne stanowisko dodatkowo może być osłonięte przed wiatrem, bo zdarza, że silny podmuch uszkodzi pędy.

Podłoże dla surfinii powinno być żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie pH o wartości 5,5–6,5. W wielu sklepach ogrodniczych można znaleźć ziemię przeznaczoną dla surfinii, jednak ziemia uniwersalna dla kwiatów balkonowych również zda egzamin.

Jak sadzić surfinie?

Bardzo ważne jest, by surfinie sadzić w doniczkach z dziurkami w dnie, przez które odpłynie nadmiar wody. W większych podłużnych balkonowych skrzynkach sadzi się do 5 sadzonek. Z kolei w tych okrągłych zwisających raczej ograniczmy się do 2. System korzeniowy tych kwiatów jest dość rozbudowany, dlatego nie lubią być sadzone zbyt gęsto.

Jak pielęgnować surfinie?

Surfinie mające sprecyzowane wymagania względem pielęgnacji miewają opinię trudnych. Jednak wystarczy, że zapoznamy się z ich potrzebami i sumiennie zadbamy o nasze okazy, a one odwdzięczą nam się obfitym kwitnieniem.

Podlewanie

Ziemia surfinii powinna być stale lekko wilgotna, jednak nieprzelana. Dlatego należy je podlewać regularnie, modyfikując częstotliwość w zależności od panujących warunków. W upalne dni powinniśmy je podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Bardzo ważne jest również, by w czasie podlewania zwrócić uwagę, by nie moczyć ani liści, ani kwiatów, ponieważ zwiększa to ryzyko chorób grzybowych.

Nawożenie

Szybki wzrost pędów i okazałe kwiaty sprawiają, że ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Okazy uprawiane w doniczkach można nawet co drugi dzień podlać rozcieńczonym nawozem. Najlepiej sprawdzają się preparaty przeznaczone specjalnie do surfinii, ale możemy także użyć środka o szerszym przeznaczeniu – do kwiatów balkonowych.

Usuwanie przekwitniętych kwiatów

Ważne jest także, by regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu roślina nie będzie przeznaczała swojej energii na rozwój nasion, lecz wytworzy kolejne kwiaty.

Jeśli nasze surfinie nie znajdują się pod zadaszeniem, pamiętajmy także o usunięciu kwiatów uszkodzonych przez deszcz, ponieważ mogą stać się źródłem chorób.

Z jakimi roślinami łączyć surfinie?

Surfinie na balkonie bardzo często sadzone są same, ponieważ już sama wielość ich odmian daje możliwość stworzenie wielokolorowych kompozycji.

Jeśli zależy nam na połączeniu różnych gatunków, możemy zdecydować się na pelargonie. W takim wypadku trzeba jednak rośliny otoczyć szczególną opieką, ponieważ oba gatunki mają wysokie wymagania względem składników odżywczych.

Spośród mniej znanych gatunków możemy wybrać scewole wachlarzowate mające takie samy wymagania.

Jeśli na naszym balkonie planujemy również uprawiać w doniczkach czy skrzyniach warzywa, pamiętajmy, że surfinie bardzo nie lubią towarzystwa papryki i pomidorów.