skrzynki z palet na warzywa

Jak zrobić skrzynki na warzywa z palet?

17.05.2024

Nadawanie paletom drugiego życia już od długiego czasu cieszy się popularnością. Niejednokrotnie możemy natknąć się na projekty wykonanych z nich mebli. Nie zapominajmy jednak, że palety to także doskonały materiał do wykorzystania w ogrodach lub na balkonach. Świetnie nadają się do wykonania z nich między innymi skrzynek na uprawę warzyw. Jak to dokładnie zrobić?

Dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzynkach?

Przede wszystkim skrzynie stwarzają możliwość uprawy warzyw tam, gdzie normalnie nie moglibyśmy sobie na to pozwolić. Dzięki nim nawet bez ogrodu możemy cieszyć się własnymi plonami pełnymi witamin. Wystarczy, że ustawimy je na tarasie lub balkonie.

Niektórzy właściciele ogródków również decydują się na wykorzystanie skrzyń w uprawie, jeśli zdają sobie sprawą, że ich ziemia jest jałowa i nie urodzi wielu plonów. Wykonanie takich skrzyń i wypełnienie ich bogatą w składniki ziemią nie jest ani drogim, ani bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem, a pozwala cieszyć się miejscem na efektywną uprawę.

Skrzynie na warzywa mają również swoje plusy, wynikające z samej ich specyfiki. Umieszczona w nich ziemia nagrzewa się znacznie szybciej niż grunt, dlatego rośliny będą miały znacznie lepsze warunki do wzrostu, a my będziemy cieszyć się zbiorami wcześniej niż właściciele klasycznych ogrodów warzywnych.

Warzywa rosnące w skrzyniach znajdują się wyżej niż te uprawiane w gruncie, dlatego ich pielęgnacja dla wielu osób może być znacznie łatwiejsza. Unikniemy w ten sposób ciągłego schylania się lub klęczenia na ziemi. Nasze plecy i stawy zdecydowanie docenią ten sposób uprawy.

Jak wykonać skrzynki na warzywa z palet?

W pierwszej kolejności oczywiście musimy zatroszczyć się o sam materiał na skrzynki. Jeśli nie posiadamy własnych palet, możemy zdobyć je w skupie palet. Możemy także spróbować zapytać w okolicznych sklepach, gdzie często zalegają po dostawach i właściciele chętnie się ich pozbędą, nawet za darmo.

Kiedy już mamy palety, należy zabrać się za ich rozbiórkę. Deski i klocki z dwóch palet wystarczą na przygotowanie jednej klasycznej skrzynki. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w majsterkowaniu i obawiamy się o nasze umiejętności, warto mieć jeszcze jedną paletę w zapasie.

Prace nad złożeniem skrzynki warto zacząć od wyrównania desek papierem ściernym. Następnie przechodzimy już do wykonania całej konstrukcji. Na początku ułóżmy równolegle do siebie cztery deski. Połączymy je ze sobą dwoma kawałkami piątej deski. Możemy je zbić gwoździami lub połączyć wkrętami. W tym drugim przypadku warto najpierw wywiercić nieduże dziurki, by nie ryzykować pęknięcia deski pod wpływem wkrętu. W ten sposób powstanie jedna ścianka naszej skrzynki. Tak samo wykonajmy drugą.

Na dno skrzynki również potrzebujemy czterech desek, z tą różnicą, że je połączymy trzema fragmentami deski – trzeci umiejscawiając na środku dla wzmocnienia konstrukcji.

W następnym kroku na każdym rogu dna ułożymy po kostce z palet. Wykorzystamy je do połączenia ze sobą dna i dłuższych boków. Kiedy to nam się uda, możemy pociąć pozostałe deski na fragmenty o odpowiedniej długości, by wykonać z nich krótsze ścianki.

Kiedy nasza skrzynka będzie już gotowa, należy ją zaimpregnować, by ochronić drewno przed działaniem warunków atmosferycznych. Można w tym celu wykorzystać pokost lniany. Po wyschnięciu skrzynki wyłożymy ją folią i wysypiemy ziemią.

Szklarnia ze skrzynek z palet

Na skrzynkach można dodatkowo zamontować łuki wykonane z drutu. Gotowe do założenia bez problemu znajdziemy w internetowych sklepach ogrodniczych. Tego rodzaju dodatek pomoże nam zamienić zwykłe skrzynki na warzywa w mini szklarnie. Wystarczy, że rozciągniemy na nich folię. Tak przygotowane szklarnie przydadzą się szczególnie na wiosnę, jeśli będziemy chcieli samodzielnie wyhodować warzywa od nasion. W dni ciepłe i słoneczne należy pamiętać, by podnieść folie i umożliwić lepszą cyrkulację powietrza.

Folię możemy także zamienić na włókninę, która ochroni sadzonki przed szkodnikami lub drobną siatkę, która nie pozwoli ptakom na uszczuplenie naszych przyszłych zbiorów.

Jakie warzywa można uprawiać w skrzynkach z palet?

Niemal każde. Od sałaty, selerów i cebuli, przez rzodkiewkę, pomidory, paprykę, aż po cukinię czy krzaczki fasolki szparagowej. Oprócz warzyw w skrzynkach możemy także zasadzić zioła (między innymi bazylię, koper, miętę) lub krzaczki truskawek czy poziomek.