Lilia azjatycka to odmiana ogrodowa, która jest też chętnie wykorzystywana na bukiety. Cieszy się dużą popularnością ze względu na barwne, duże kwiaty pozbawione intensywnego zapachu charakterystycznego dla tych roślin. Dodatkowo lilie azjatyckie w przeciwieństwie do innych odmian są dość łatwe w uprawie i odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Kiedy i jak sadzić lilie azjatyckie? Jak uprawiać lilie?
Lilia azjatycka – charakterystyka
Lilia azjatycka to roślina wieloletnia, która charakteryzuje się dużymi kwiatami w kształcie kielicha. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć najróżniejsze kolory: białe, pomarańczowe, różowe, czerwone, żółte i fioletowe z ciekawymi przebarwieniami. Kwiaty nie mają silnego, duszącego zapachu charakterystycznego dla innych odmian, dzięki czemu doskonale nadają się do sadzenia w pobliżu domu i miejsc wypoczynku oraz na bukiety. Kwitnienie odbywa się od czerwca do lipca. Liście są długie i podłużne zazwyczaj błyszczące, a na jednej roślinie może pojawić się od 4 do 10, a przy sprzyjających warunkach nawet do 20 kwiatów. Rośliny można sadzić w grupach lub pojedynczo na rabatach i trawnikach – zawsze pięknie się prezentują. W zależności od odmiany lilie azjatyckie mogą osiągać nawet 120 cm wysokości, ale odmiany karłowate mierzą tylko 30 cm, więc idealnie nadają się do mniejszych ogrodów.
Lilia azjatycka – wymagania
Ogromną zaletą lilii azjatyckiej jest duża odporność na zmienne warunki, dzięki czemu nie zaszkodzą jej mroźne zimy, przymrozki, czy chłodny deszcz. To oznacza, że rośliny bez problemu przezimują w gruncie. Groźne jednak mogą być ostre mrozy, dlatego warto zabezpieczyć rośliny agrowłókniną lub ściółką. Ta odmiana jest też dość odporna na szkodniki, chociaż rośliny mogą zostać zaatakowane przez mszyce, chrząszcze i ślimaki. Lilie azjatyckie najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.
Sadzenie lilii azjatyckiej
Cebulki lilii azjatyckiej sadzi się bezpośrednio do gruntu wiosną (marzec – kwiecień) lub jesienią (wrzesień – październik), ale pod koniec roku istnieje ryzyko, że cebulki przemarzną, gdyż nie są tak odporne na mrozy, jak wyrośnięte okazy. Cebulki umieszcza się w glebie na głębokość około 15 cm w ziemi, którą warto wzbogacić kompostem lub obornikiem oraz spulchnić. Odległość pomiędzy cebulkami powinna wynosić 15 – 20 cm, aby zapewnić roślinom miejsce do swobodnego wzrostu i zapobiec konkurencji o zasoby. Po posadzeniu cebulek należy je obficie podlać.
Uprawa lilii azjatyckiej
Lilie azjatyckie nie są wymagającymi roślinami, ale trzeba o nie odpowiednio zadbać, aby uzyskać obfite i długie kwitnienie. Właściwa pielęgnacja sprawia, że rośliny są zdrowe, pięknie wyglądają i są bardziej odporne na szkodniki, choroby i zmiany pogodowe.
Podlewanie
Rośliny lubią wilgotne podłoże, ale lepiej znoszą okresowe susze niż zalanie, gdyż zwiększa to ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Dlatego lilie nie wymagają regularnego podlewania i lepiej robić to zbyt rzadko niż zbyt często. Podlewanie należy przeprowadzać tylko podczas suszy, wieczorami lub wczesnym rankiem, wylewając wodę na podłoże, a nie na roślinę. Warto też ściółkować lilie, co pomoże zatrzymać wilgoć w podłożu.
Nawożenie
Obfite kwitnienie wymaga dużej ilości składników pokarmowych, dlatego lilie azjatyckie należy regularnie nawozić. Nawożenie najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, gdy roślina budzi się do życia – doskonale sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe bogate w azot. Po kilku tygodniach zabieg można powtórzyć. Warto również nawozić roślinę w trakcie kwitnienia (2 razy w kilkutygodniowych odstępach), a więc latem. W tym czasie lepiej sprawdzi się nawóz bogaty w potas.
Przycinanie
Jesienią należy usunąć uschnięte łodygi, przycinając je tuż nad ziemią. Natomiast w czasie kwitnienia warto usuwać przekwitnięte kwiaty. Nie tylko szpecą roślinę, ale i ją osłabiają, ograniczając kwitnienie. Pamiętaj, aby do przycinania wykorzystywać czyste i ostre narzędzia.
Podsumowanie
Lilie azjatyckie to piękne rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań, dlatego nadają się dla początkujących ogrodników i osób o ograniczonym czasie. Duże kwiaty w pięknych kolorach będą ozdobą ogrodu, a brak intensywnego zapachu sprawia, że lilie możesz wykorzystać też na bukiety. Chcąc, aby rośliny obficie kwitły, należy zapewnić im słoneczne stanowisko i zadbać o regularne nawożenie.