ognisko w ogrodzie

Miejsce na ognisko w ogrodzie – stałe, czy przenośne?

Zanim zaczniesz rozmyślać nad tym, gdzie i jakie palenisko przygotować, musisz zdecydować, czy chcesz, aby było ono zainstalowane na stałe, czy przenośne.

Stałe palenisko w ogrodzie jest bezpieczne i solidne, umożliwiając rozpalenie nawet dużego ognia. Dodatkowo może być doskonale wkomponowane w architekturę ogrodu i wykonane w ciekawy sposób. Do wad można zaliczyć ograniczenia we wprowadzaniu zmian w ogrodzie – może to być uciążliwe przy małej powierzchni, gdy chcemy dodać jakieś wyposażenie.

Przenośne palenisko w ogrodzie zapewnia większą swobodę i nie wymaga dużego nakładu pracy – można kupić gotowe, przenośne paleniska. Dodatkowo ustawienie ogniska można dopasować do wiejącego wiatru, żeby nie przeszkadzał nam dym. Niestety te paleniska nie są tak trwałe i ładne, chociaż specjalne paleniska w formie mis mogą mieć ciekawą formę i idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji.

Miejsce na ognisko w ogrodzie – inspiracje

Pamiętaj, aby rodzaj i wygląd paleniska dopasować do swojego gustu i potrzeb. Dobrze też przemyśl jego wielkość – chcesz palić małe ognisko, czy mieć możliwość wzniecenia większego ognia? Miejsce na ognisko dopasuj wyglądem i charakterem do aranżacji ogrodu i pobliskich zabudowań, dzięki temu całość będzie prezentować się spójnie i estetycznie.

Miejsce na ognisko – kształt

Klasyczne ogniska mają kształt koła, co pozwala na wygodne zajęcie miejsc wokół ognia nawet dużej liczbie osób. Jest to więc doskonały sposób na integrację i stworzenie przytulnej atmosfery. Jednak można również stworzyć palenisko w kształcie kwadratu, prostokąta, czy wielokąta, aby nadać mu bardziej nowoczesnego charakteru.

Palenisko na ognisko – aranżacja

Samo miejsce na rozpalenie ognia to nie wszystko – tak naprawdę ważne jest, aby odpowiednio zadbać o aranżację otoczenia. Drewniane ławy przywodzą na myśl spotkania z przyjaciółmi i dawne czasy. Kamienne murki i miękkie poduchy świetnie pasują do ogrodów w stylu angielskim. Dobrym pomysłem są również meble ogrodowe ustawione wokół paleniska, ale zwróć uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane. Odpowiednie meble to najprostszy sposób na stworzenie spokojnego kącika i dopasowanie jego wyglądu do aranżacji ogrodu.

Miejsce na ognisko – nawierzchnia

Raczej nie wykonuje się już palenisk na gołej ziemi, zdecydowanie większą popularnością cieszą się nawierzchnie sypkie: piasek, żwir lub drobny kamień. Miejsce na ognisko możesz wyłożyć również kamieniami lub kamiennymi płytami. Przeglądając pomysły, znajdziesz również zdjęcia, gdzie palenisko ustawione jest na drewnianej podłodze. Trzeba przyznać, że wygląda to ładnie, ale jest bardzo ryzykowne – wystarczy odrobina żaru, aby doprowadzić do pożaru. Jeśli chcesz stworzyć miejsce na ognisko w miejscu wyłożonym drewnem, to wytnij otwór odpowiednio większy od paleniska i go zabezpiecz. Pamiętaj też, aby palenisko było głębokie (otoczone wysoką warstwą kamieni lub miało formę misy), co ograniczy możliwość przypadkowego wysypania żaru. Trzeba przyznać, że tak przygotowane miejsce uzupełnione o odpowiednie meble prezentuje się wręcz magicznie!

Jak wybrać odpowiednie miejsce na ognisko w ogrodzie?

Zanim zaczniesz tworzyć swoje idealne miejsce na ognisko w ogrodzie, wybierz do tego odpowiednie miejsce. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo – palenisko powinno być oddalone od drzew, zabudowań i materiałów łatwopalnych np. wysokich traw oraz odpowiednio zabezpieczone. Miejsce powinno być przynajmniej częściowo osłonięte od wiatru, który mógłby roznieść ogień, a podłoże musi być stabilne i w miarę równe. Najlepiej, jeśli miejsce na ognisko jest w odosobnionym, cichym miejscu, co zapewni przyjemną atmosferę. Zwróć również uwagę, aby ognisko nie przeszkadzało sąsiadom oraz, czy miejscowe przepisy nie zabraniają rozpalania ognia.