Delikatne firanki – modna propozycja dekoracji okien

20.11.2023

Najmodniejszymi dekoracjami okiennymi nie są już wcale minimalistyczne i bardzo proste rolety rzymskie o jednolitej kolorystyce i gładkiej strukturze. Projektanci wnętrz ponownie rozkochują nas w zwiewnych materiałach, jasnych koronkach i romantycznych dekoracjach. Wprowadzają klasyczne delikatne firanki do pokojów dziennych, sypialni i przede wszystkim dużych salonów. Namawiają do używania tych subtelnych i jakże uniwersalnych dekoracji, w których przypadku nie trzeba się przejmować tym, że nie będą do czegoś pasować, bo one dosłownie wtapiają się w tło i wpasowują się w każdą aranżację, nawet jeśli teoretycznie nie ma ona nic wspólnego ze stylem eleganckim, klasycznym albo też romantycznym.

delikatne firanki
Designerzy polecają obecnie delikatne firanki

Delikatne firanki

W lekkich firanach najważniejszą rolę odgrywa materiał. To właśnie on ma za zadanie dodać aranżacji lekkości i nie przytłoczyć wystroju okien, dlatego sam w sobie musi być subtelny, cienki i gładki. Woal sprawdza się tu idealnie. Najczęściej występuje w formie półprzezroczystej, która nawet w przypadku zabarwienia jej na jakiś kolor pozostaje półprzezroczysta i bardzo neutralna w wyglądzie, dzięki czemu łączy się z każdym wnętrzem i do każdego wnętrza pasuje. To, czy delikatne firanki będą dobrze się układać, zależy od sposobu ich konstrukcji oraz tego, na czym zostaną umieszczone. Świetny efekt zapewnią zasłony przyczepione do marszczącej taśmy, która pozwala na ich naprawdę efektowne ułożenie i to bez żadnego wysiłku (te firany dosłownie same tworzą z siebie bajeczne falbany, które przepięknie unoszą się na lekkim wietrze docierającym zza uchylonego okna).

Jaki kolor firanek?

Mimo wszystko nawet przy wyborze półprzezroczystych tkanin trzeba zdecydować się na ich konkretny kolor. Co wybrać? Najlepiej coś jasnego i neutralnego, czyli biel albo ewentualnie beż lub jasną szarość. Subtelny wystrój okien może zostać urozmaicony przy pomocy mniej oczywistej faktury materiału. Wbrew pozorom firanki nie muszą być jednak nie wiadomo jak dekoracyjne, by pięknie zdobiły wnętrze.