altanka z palet

Altanka z palet: popularne rozwiązanie

31.12.2024

Altanki z palet euro to stosunkowo młody trend idealnie wpisujący się w filozofię zero waste i pozwalający na wykorzystanie tanich czy często darmowych częściowo materiałów, aby uzyskać spektakularny efekt. Do czego mogą służyć, jakie są ich zalety i w jaki sposób można je samodzielnie zrobić? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania i praktyczne wskazówki.

Jakie zastosowanie mają altanki z palet?

Zastosowanie altanek z palet nie różni się niczym od zastosowanie wszelkiego rodzaju zadaszeń na działkach czy też w przydomowych ogrodach. Są więc uniwersalnymi elementami wyposażenia ogrodu, które mogą okazać się ratunkiem podczas nagłego oberwania chmury czy grillowania w gronie przyjaciół. Sprawdzą się również jako miejsce do przechowywania na stałe mebli czy narzędzi ogrodowych. W większości ogrodów, jeśli tylko jest na nie przestrzeń, to i szybko znajdzie się zastosowanie. Tym bardziej, że ich budowa nie jest skomplikowana, a altanki mają o wiele więcej zalet.

Jakie są największe zalety altanek z palet?

Pierwszą z nich jest wspomniane już wyżej uniwersalne zastosowanie, dzięki czemu raz wybudowana altanka może zmieniać swoją funkcję przez lata w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników ogrodu. Funkcjonalność i względy praktyczne nie są tutaj jedynymi plusami. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest fakt, że tego rodzaju altanki cechują się również walorami estetycznymi. Stanowią oryginalną i efektowną ozdobę ogrodu, a ponadto wpisują się w modę na naturalne, budżetowe rozwiązania. Drewno, z którego skonstruowane są palety euro, można również ozdobić w dowolny sposób. Niektórzy cenią jego surowość i nie stosują niczego oprócz impregnatu do drewna, a inni dają się ponieść swojej wyobraźni i ciekawe konstrukcje pokrywają jeszcze ciekawszymi wzorami. Wielkim plusem altanek jest bardzo niski koszt wykonania i nie da się ukryć, że zrobienie samemu tak imponującej konstrukcji owocuje przyjemną satysfakcją.

Jak własnymi rękami zrobić altankę z palet?

Istnieje wiele inspiracji, do których można sięgnąć, aby swoimi rękami zbudować z palet altankę. Finalny wygląd konstrukcji jest uzależniony od wielu czynników, takich jak dostępna przestrzeń czy też docelowe przeznaczenie altany.
Przed rozpoczęciem budowy altany warto upewnić się u lokalnych władz, że konstrukcja o określonej wielkości nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli wymaga zgody, to koniecznie trzeba ją uzyskać.

A teraz, krok po kroku, zabieramy się do jej budowy:

  • Po wybraniu odpowiedniego projektu należy zgromadzić palety i upewnić się, że są w dobrym stanie. W razie konieczności należy je oczyścić i pozbawić większych drzazg.
stan palety
Na zdjęciu: ocena stanu palety. Ta paleta raczej nie nadaje się do budowy altany lub wymaga dużego nakładu pracy.
  • Pierwszym krokiem do zbudowania altany będzie stworzenie podstawy o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, łącząc palety za pomocą gwoździ lub śrub.
  • Następnie z mniejszych palet należy stworzyć ściany, a wówczas układa się je wokół podstawy i łączy ze sobą oraz z podstawą za pomocą tych samych  narzędzi. Na bieżąco należy upewniać się, że ściany są równe i stabilne.
narzędzia do altany
Zdjęcie z najprostszymi narzędziami do budowy altany własnym wysiłkiem
  • Ostatnim z elementarnych etapów w tym zakresie jest stworzenie dachu. W tym celu pozostałe palety układa się na szczycie konstrukcji w formie piramidy. Łączenia powinny być mocne i solidne, dlatego zawsze lepiej, żeby było ich więcej niż mniej.
  • Wykończenie dachu może składać się ze zwykłych desek przybitych gwoździami czy też poliwęglanu, który uszczelni konstrukcję. W efekcie tych wszystkich działań można uzyskać podstawową altankę z palet euro (o kwadratowym) lub palet prostokątnym kształcie i ze spadzistym dachem.
  •  Kiedy cała konstrukcja jest już gotowa, powinno się wyszlifować wszystkie ostre krawędzie. Wtedy korzystanie z altany nie narażało nikogo na żadne niebezpieczeństwo. Należy też zabejcować altanę czy też pomalować ją na wybrany kolor. Jeśli altana ma być miejscem na narzędzia czy meble ogrodowe, warto postawić na naturalne, ciemniejsze kolory.

Jeśli jednak ma być przytulnym kącikiem w ogrodzie, z którego będą korzystały również dzieci, można na niej umieścić efektowne lampiony, pobielić drewno czy też umieścić w środku pasujące do całości meble a palet z miękkimi poduszkami czy nawet rustykalnymi dodatkami.