22.05.2025
Podchloryn sodu, zwany często płynnym chlorem, to silny środek chemiczny wykorzystywany do dezynfekcji. Skutecznie radzi sobie z wirusami, bakteriami czy grzybami. Dlatego powszechnie wykorzystuje się go podczas czyszczenia studni czy basenów. Znajduje też zastosowanie w sadownictwie czy stomatologii. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy.
Podchloryn sodu – podstawowe informacje
Podchloryn sodu NaOCl to sól sodowa kwasu podchlorawego, która powstaje na trzy różne sposoby: w czasie elektrolizy soli kuchennej, poprzez dodanie do ługu sodowego chloru o odpowiednim stężeniu lub z roztworu sody i chlorku wapniowego w procesie syntezy chlorku sodowego.
Sam podchloryn sodu jest niestabilny i z tego powodu stosuje się go przede wszystkim w formie roztworu wodnego. Ma wówczas żółto-zieloną barwę i ostry zapach. Co ciekawe, historia tej substancji sięga aż wieku XVIII.
Warto wiedzieć o tym, że podchloryn sodu wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Musi znajdować się w pomieszczeniu dobrze wentylowanym, do którego nie trafia bezpośrednio promieniowanie słoneczne. Optymalna temperatura jego magazynowania wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem w pobliżu nie należy przechowywać pożywienia np. paszy dla zwierząt.
Podchloryn sodu i jego zastosowanie praktyczne
Niewiele osób wie, że podchloryn sodu znajduje obecnie zastosowanie w wielu branżach. Jest np. wykorzystywany w czasie leczenia kanałowego czy służy do odkażania sprzętu laboratoryjnego. Ma właściwości wybielające, stąd jego wykorzystanie w przemyśle tekstylnym. Poza tym jest stosowany do dezynfekowania wody i różnego rodzaju powierzchni.
W praktyce to właśnie podchloryn sodu na ogół służy do czyszczenia studni. Do środka wlewa się jego roztwór o stężeniu około 15% w ilości do 1 litra na kubik wody. Substancja ta niszczy organizmy żywe, dezynfekując tym samym wodę. Po około 24 godzinach wystarczy ją odpompować ze studni – raz lub kilka razy, w zależności od potrzeb.
Trzeba przy tym zauważyć, że na zastosowanie podchlorynu sodu w dużej mierze wpływa jego stężenie. Do czyszczenia studni wykorzystywane są roztwory dość silne (15-20%). Stosowane są one też w przemyśle farmaceutycznym. Z kolei w stomatologii sięga się po roztwory słabsze (do maksymalnie 5%). Podobnie jest w sadownictwie. W tym miejscu warto wspomnieć też o roztworze Dakina (5%), który od czasów Pierwszej Wojny Światowej służy do odkażania ran. To również jest forma podchlorynu sodu.