31.01.2024
Te okazałe, wysokie rośliny zdobią wiele przydomowych ogrodów i działek. Mieczyki, inaczej gladiole, dostępne są w licznych odmianach kolorystycznych. Kwitną w okresie letnim, a ich okazałe kwiatostany stanowią wspaniałą dekorację. Kiedy najlepiej jest sadzić mieczyki? Jakie miejsce będzie dla nich najlepsze? Podpowiadamy!
Stanowisko sadzenia dla gladioli: o czym pamiętać?
Mieczyk to dosyć wymagająca roślina, jeśli chodzi o warunki. Lubi żyzne, próchnicze podłoże. Dlatego glebę pod zasadzenie tego gatunku warto przygotować z wyprzedzeniem. Jako że mieczyki nie tolerują zbitej, wilgotnej ziemi, dobrze jest rok wcześniej zapewnić właściwy drenaż. Dodatkowo gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny, a właściwie niemal obojętny. Najlepiej, aby jej pH utrzymywało się w okolicach 7. W przypadku zbyt kwaśnej gleby trzeba ją więc podsypać wcześniej wapnem. Można też rok czy dwa przed sadzeniem gladioli nawozić docelowe stanowisko organicznym nawozem i przekopać grządkę wraz z obornikiem.
Czego nie toleruje mieczyk?
Chcesz mieć okazałe, wspaniale kwitnące mieczyki? Pamiętaj, że rośliny te nie lubią:
- Zbyt silnego wiatru – mogą wtedy zostać połamane. Dlatego warto zapewnić im dodatkowe podpory, np. paliki, lub posadzić w pobliżu płotu albo ściany budynku. Wówczas będą lepiej osłonięte od podmuchów.
- Zacienionych stanowisk. Zadbaj, by roślina miała dostęp do odpowiedniej dawki promieni słonecznych.
- Zbyt intensywnego nawadniania. Trzeba uważać, aby gleba nie była nadmiernie nasiąknięta. Jednocześnie w czasie kwitnienia roślina pobiera sporo wody. Podlewaj jednak ostrożnie – nie polewaj liści ani łodyg.
Sadzenie mieczyków: jak i kiedy?
Roślinę tę najlepiej wysadzać do ziemi na przełomie kwietnia i maja. Im później się umieści bulwy w ziemi, tym dłużej można cieszyć się pięknymi kwiatostanami. Warto też sadzić ten gatunek w odstępach – np. część w połowie kwietnia, a pozostałe początkiem maja lub nawet w czerwcu.
Jak sadzić? Trzeba wykopać dołki na głębokość ok. 10 cm. W przypadku większych cebulek dołek może być nawet głębszy – do 15 cm. Właściwa głębokość uchroni roślinę w późniejszym czasie przed przewróceniem i wyrwaniem z ziemi wraz z korzeniami na wietrze. W taki dołek wkłada się bulwę, potraktowaną uprzednio grzybobójczym środkiem. Można również umieścić cebulki w specjalnych osłonkach, chroniących przed ewentualnymi szkodnikami.
Jak gęsto umieszczać poszczególne sztuki? Trzeba zachować odległość mniej więcej 25 cm. Przy wysokich odmianach może być nawet większa. Sadzenie standardowo dobrze jest prowadzić w uprzednio wyznaczonych rządkach. Cebulki należy zasypać ziemią i nawodnić.
Kwitnięcie mieczyków – czego się spodziewać?
Posadzone na wiosnę gladiole rozkwitają zazwyczaj latem – od lipca aż do września. Dokładny czas zależy oczywiście od tego, kiedy zostały wysadzone. W zależności od wybranej odmiany kwiaty mogą występować w kolorze fioletowym, łososiowym, białym, czerwonym, różowym… A także w różnych kombinacjach kolorystycznych. Niektóre odmiany mają strzępiaste brzegi płatków lub fałdowane kwiaty.
Co zrobić z przekwitającym kwiatostanem? Należy obciąć pęd, uważając, by zostawić liście. Mniej więcej 30 dni po przekwitnięciu cebulki mieczyka powinny zostać wykopane z ziemi, oczyszczone i dokładnie wysuszone – przez nawet kilkanaście dni lub dłużej. Nie można ich zostawiać w glebie na czas zimowy, gdyż nie są odporne na mrozy. Przechowaj je w chłodzie, ale przykryte – np. wysuszonym torfem.
Mieczyki to okazałe, barwne rośliny, pięknie zdobiące ogród. Aby w lecie odwdzięczyły się wspaniałymi kwiatostanami, trzeba jednak odpowiednio o nie zadbać. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w wyhodowaniu wymarzonych kwiatów do przydomowego ogródka.