18.09.2024
Stroik świąteczny – zazwyczaj bożonarodzeniowy lub wielkanocny – to ponadczasowa dekoracja, która nadaje wnętrzu wyjątkową atmosferę. Stroiki głównie kojarzą się z kompozycjami na gałązkach, ale w ostatnich latach dużą popularność zyskały stroiki świąteczne w szkle. To wspaniała dekoracja, która pasuje praktycznie do każdego wnętrza – wystarczy wybrać odpowiednią kompozycję. Stroik świąteczny w szkle możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotowy w zależności od Twoich preferencji i umiejętności.
Dlaczego warto wybrać stroik świąteczny w szkle?
Stroik świąteczny w szkle to wyjątkowa dekoracja, która cieszy się ogromną popularnością. Jest trwalsza od tradycyjnych stroików, a do tego prezentuje się naprawdę ciekawie. Kompozycja w szkle może być wykonana z różnych materiałów, co pozwala na jej dopasowanie do stylu wnętrza i Twojego gustu, a szkło doskonale chroni ozdoby przed kurzem i zabrudzeniami. Dzięki temu dekoracja wygląda dobrze przez długi czas. Dodatkowo szkło chroni ozdoby przed rozsypaniem i zniszczeniem oraz umożliwia użycie sypkich dekoracji, czy ułożenie lampek lub bombek, które cały czas pozostają na swoim miejscu.
Stroik świąteczny – zrobiony samodzielnie, czy gotowy?
W wielu sklepach, kwiaciarniach i u rękodzielników możesz kupić gotowe stroiki świąteczne w szkle, które różnią się nie tylko wyglądem i stylem, ale również wielkością. Taki stroik możesz więc dopasować do wnętrza, w którym ma być ustawiony, aby dobrze współgrał z otoczeniem. Kupno na przykład stroika bożonarodzeniowego na stół to dobre rozwiązanie, jeśli nie masz czasu, umiejętności lub ochoty na samodzielne przygotowanie dekoracji. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem DIY (do it yourself – zrób to sam), to możesz wykonać stroik świąteczny w szkle samodzielnie. Dzięki temu będzie on idealnie dopasowany do Twojego gustu. Dodatkowo taka dekoracja pozwala wyżyć się kreatywnie, daje mnóstwo satysfakcji i jest tańsza od gotowego stroika.
Jaki stroik świąteczny w szkle wybrać?
Wybierając stroik świąteczny (przykładowo bożonarodzeniowy w szkle), zastanów się, gdzie chcesz go ustawić. Dzięki temu lepiej dopasujesz jego wielkość do ilości dostępnego miejsca oraz styl do wystroju wnętrza.
Nowoczesny stroik świąteczny w szkle
Nowoczesne stroiki wyróżniają się minimalizmem i ozdobami w stonowanych kolorach. Nie ma tu miejsca na wiele barw – wykorzystuje się 2 – 3 kolory, które dominują we wnętrzu, a ozdób nie jest dużo. Jeśli wykorzystuje się światło, to są to zazwyczaj lampki o białej barwie światła.
Klasyczny stroik bożonarodzeniowy w szkle
Tradycyjne stroiki bożonarodzeniowe są bardziej wielobarwne, a ich głównym elementem są zazwyczaj gałązki świerkowe. W takim stroiku świetnie wygląda świeca lub lampki o ciepłej, żółtej barwie.
Podczas wyboru stroika w szkle pamiętaj o kilku zasadach:
- na stole lepiej sprawdzi się niski stroik, który nie będzie przeszkadzał gościom w rozmowach;
- do sypialni wybierz kompozycję bezzapachową lub o delikatnym, relaksującym aromacie, który nie będzie zaburzał snu.
- jeśli w domu są małe dzieci, to zrezygnuj ze stroików z drobnymi elementami;
- jeśli masz zwierzęta, to zwróć uwagę, aby w stroiku nie było roślin dla nich trujących.
Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy w szkle?
Samodzielne zrobienie stroika świątecznego w szkle jest bardzo proste i daje mnóstwo satysfakcji, ale wymaga pewnego wyczucia estetyki. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie wykorzystywać zbyt wielu ozdób – często mniejsza ich ilość wygląda lepiej niż przeładowane naczynie. Wybierz kolorystykę i styl, a następnie się ich trzymaj, aby uniknąć chaosu i kiczu. Jak zrobić stroik krok po kroku?
- Przygotuj materiały. Najważniejsze jest oczywiście szklane naczynie, które musi być dokładnie umyte. Do dekoracji możesz wykorzystać: kamienie, gałązki świerku, bombki, szyszki, figurki, suszone owoce (plastry pomarańczy lub cytryny), laski cynamonu, lampki LED na baterie lub świeca, sztuczny śnieg, sznurek, wstążki. Może Ci się też przydać klej na gorąco i ostre nożyczki.
- Tworzenie podstawy. Wysyp kamienie do naczynia lub na dnie ułóż przycięte gałązki – nie używaj ich zbyt wielu, aby pozostawić miejsce na pozostałe dekoracje.
- Dodawanie ozdób. Ułóż bombki i szyszki na kamieniach lub pomiędzy gałązkami. Dla lepszego efektu możesz wykorzystać bombki o różnych fakturach, wielkości i kolorach. Szyszki możesz zostawić naturalne lub pomalować na srebrno bądź złoto.
- Oświetlenie. Ustaw świecę lub rozprowadź przewód z kablami. Zwróć uwagę, aby był łatwy dostęp do włącznika, ale powinien on być ukryty za ozdobami.
- Świąteczny klimat. Wszystkie ozdoby spryskaj delikatnie sztucznym śniegiem, aby całość nabrała bardziej świątecznego charakteru.
- Dodatkowe elementy. Możesz dodać laski cynamonu, anyż lub suszone owoce, które sprawią, że w domu rozniesie się piękny aromat.
- Wykończenie. Sprawdź, czy kompozycja jest stabilna, a jeśli trzeba, to przymocuj niektóre elementy klejem na gorąco. Nie rób tego zbyt wcześnie, gdyż uniemożliwi Ci to zmianę kompozycji. Popatrz na stroik z różnych stron i zastanów się, czy na pewno wszystko pasuje. Naczynie możesz przewiązać pasującą wstążką lub sznurkiem.