nowoczesna fontanna

Nowoczesne fontanny ogrodowe: co je wyróżnia i jak wpisują się w nurt?

Styl nowoczesny kojarzy się przede wszystkim z futuryzmem. To nurt w sztuce, który odrzuca dziedzictwo kulturowe oraz wszelkie tradycje i zawsze patrzy w przyszłość. Nie nawiązuje do dawnych wzorców, lecz korzysta z nowinek. Niekiedy nawet je wyprzedza, starając się przewidzieć trendy. Tak naprawdę nie istnieją żadne wytyczne na temat tego, jak ma wyglądać nowoczesna rzeźba, dekoracja typu fontanna ogrodowa lub architektura. Częste inspiracje stanowią nowoczesne technologie, wielkomiejskie życie i idea triumfu ludzkości nad naturą. Ważna jest oryginalność. Jak to się ma do fontann? Zobaczmy!

Jak wygląda nowoczesna ogrodowa fontanna?

Istnieją pewne ogólne założenia stylu nowoczesnego. Co one oznaczają w kontekście modnych obecnie fontann ogrodowych? Przede wszystkim te elementy:

  • pozbawione są małych ozdobników,
  • mają proste, geometryczne kształty,
  • bywają abstrakcyjne w swej formie,
  • są wyposażone w nowinki techniczne,
  • wykonuje się z materiałów takich jak beton, szkło, stal.

Pozostawia to szerokie pole do popisu dla kreatywności. Dlatego dekoracje czy fontanny w stylu nowoczesnym mają tę zaletę, że są niesamowicie różnorodne. Mogą stać się zarówno centralnym punktem ogrodu, jak i subtelniejszym dodatkiem. Jedne będą przenośne – umieszczone w dużej donicy, inne wbudowane w grunt, a jeszcze inne – zamontowane na ścianie.

Nowoczesne fontanny: technika w służbie sztuki

Styl nowoczesny stara się przyciągnąć uwagę np. za pomocą sprytnych rozwiązań inżynierskich. Zasilanie pompy energią słoneczną przez wyeksponowane, estetycznie ukształtowane panele solarne? Czemu nie! Połyskująca woda, spływająca równo po pionowej powierzchni? Jak najbardziej! Element zaskoczenia mogą ponadto wprowadzić punkty świetlne, np. wyróżniając wyłącznie samą strugę wody w ogrodzie o zmierzchu. Oczywiście muszą to być nowoczesne, najlepiej kolorowe LED-y.

Oryginalne formy nowoczesnych fontann wymagają również ciekawych pomysłów artystycznych. Taka fontanna często nie ma klasycznego wodotrysku właśnie dlatego, że to już przestarzałe, zbyt oczywiste rozwiązanie. Co innego wodospad ze strugą, celowo ukształtowaną w trójkąt. A może woda równo ściekająca po rzeźbionej, szklanej powierzchni?

Osobna kategoria to ściany wodne. Stanowi je najczęściej rząd strużek lub jeden bardzo szeroki strumień wody, która ścieka do misy. To daje duże możliwości oświetlenia z różnych stron, a nawet wyświetlania kolorowych wzorów na płynącej wodzie.

Nowoczesna fontanna ogrodowa – subtelna czy wyróżniająca się?

Abstrakcja i prostota w stylu nowoczesnym są mile widziane. Dlatego też często można zobaczyć fontanny w kształcie prostopadłościanów, kul bądź kielichów. Do tego zazwyczaj są one jednokolorowe: szare, czarne lub metalicznie połyskujące. Upraszczanie form może być łagodne. Wtedy zauważalne będą inspiracje postaciami ludzkimi, kwiatami, donicami lub kielichami.

Pierwotnie futuryzm gloryfikował miejski styl życia – intensywny i pospieszny. Dlatego sztuka pełna była bardzo dynamicznych form. Uważasz, że fontanna ogrodowa powinna raczej sprzyjać relaksowi? Obecnie styl nowoczesny zezwala nie tylko na formy krzykliwe i mocno zwracające uwagę. Harmonia i subtelności obłych kształtów także są jak najbardziej w zasięgu ręki.

Nowoczesne fontanny ogrodowe to właściwie temat rzeka (skoro już przy wodzie jesteśmy). Możesz wybierać zarówno spośród surowych, prostych i wyrazistych form, jak i delikatniejszych, dodatkowo oświetlonych. Warto, by fontanna pasowała do całości aranżacji ogrodowej, w tym do pozostałych dekoracji. Weź też pod uwagę przestrzeń. Do małych ogródków lepiej pasują niewielkie fontanny. Powodzenia w wybraniu idealnego modelu!