pelargonia wypełniacze

Jakie rośliny sprawdzą się jako wypełniacze do pelargonii?

17.06.2024

Pelargonie kwitną obficie i efektownie, dlatego nie może dziwić, że tak często wybierane są na balkony lub tarasy. Decydując się na nie, chcielibyśmy, by prezentowały się najlepiej jak to tylko możliwe. Dlatego możemy pomyśleć o dobraniu odpowiednich wypełniaczy do pelargonii, czyli roślin, które stworzą z nimi dekoracyjne kompozycje. Z jakimi gatunkami można sadzić pelargonię?

Wypełniacze do pelargonii – co to jest?

Hasło „wypełniacze do pelargonii” dla wielu osób może brzmieć bardzo enigmatycznie. To nic innego, jak gatunki roślin, które stworzą z nimi kompozycję. Pelargonie sadzone pojedynczo mogą wypełniać swoje zadanie dekorowania balkonu lub tarasu, jednak ich dość luźny pokrój, może powodować u nas niedosyt. Posadzenie wraz z nimi sadzonek innego gatunku, pozwoli nam stworzyć zwartą, efektowną kompozycję.

Jak dobierać wypełniacze do pelargonii?

Najważniejszym kryterium podczas doboru roślin do posadzenia razem z pelargoniami są ich wymagania. Tylko rośliny preferujące takie same: podłoże, stanowisko, intensywność podlewania i nawożenia mogą rozwijać się tak samo dobrze.

Gdy na tej podstawie zawęzimy już nasze poszukiwania, możemy zwrócić uwagę na drugie kryterium, czyli wygląd roślin. Nawet jeśli dobierzemy gatunek wymagający takiej samej pielęgnacji, ale nie zwrócimy uwagi na jego estetyczne dopasowanie, nie osiągniemy tak dobrego efektu.

Możemy tworzyć kompozycje z kwiatów o współgrających ze sobą kolorach lub kontrastujących. Miłośnicy minimalizmu mogą postawić na rośliny o kwiatach w tym samym kolorze. Inny kształt liści czy kwiatów będzie wówczas subtelnie urozmaicał całą kompozycję.

Należy także zwrócić uwagę, by jeden gatunek nie był bardziej ekspansywny i nie zdominował z czasem całej kompozycji, zagłuszając inne rośliny.

Jakie wymagania ma pelargonia?

Skoro najważniejszym kryterium wyboru wypełniaczy do pelargonii są ich upodobania, przypomnijmy najpierw jakich warunków potrzebuje ona sama.

Pelargonia najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, ale radzi sobie także w półcieniu. Pod tym względem mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości, ponieważ odpadają jedynie kwiaty lubiące pełny cień.

Gleba dla pelargonii powinna mieć odczyn obojętny – od pH 6,2 do 7,2. Dlatego niestety nie możemy skorzystać z roślin preferujących podłoże bardzo kwaśne lub bardzo zasadowe.

Pelargonie wymagają dość obfitego podlewania. W czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Mimo to trzeba uważać, by ich nie przelewać, ponieważ mogłoby to skutkować gniciem roślin. Ze względu na obfite kwitnienie pelargonie potrzebują także wspierania nawozem. Najlepiej sprawdza się środek do pelargonii lub roślin kwitnących. Podajemy go po upływie 2–3 tygodni od posadzenia co 7–10 dni.

Jakie gatunki sprawdzą się jako wypełniacze do pelargonii?

Skoro wiemy już, jak powinniśmy dobierać gatunki, możemy przyjrzeć się konkretnym roślinom.

  • Lobelia przylądkowa – subtelna roślina kwitnąca bardzo obficie, tak że spod licznych niedużych kwiatów niemal nie widać liści. To niziutka roślina tworząca kobierce, ale znajdziemy także odmiany bardziej wzniesione. Najczęściej kwitnie na niebiesko lub fioletowo, ale popularność zyskują także odmiany białe czy różowe. Kwitnie od maja do października.
  • Smagliczka nadmorska – ma zwarty pokrój i osiąga około 30 cm wysokości. Kwitnie obficie od maja do sierpnia na biało, różowo lub fioletowo. Jej nieduże, ale silnie pachnące kwiaty są zebrane w grona.
  • Bakopa – wyróżnia się zwisającymi pędami o długości 40–50 cm, dlatego doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach. Kwitnie obficie, najczęściej na biło lub różowo, ale znajdziemy także niebieskie odmiany. Może zdobić balkony nawet od maja do samych przymrozków.
  • Komarzyca – kwitnie bardzo niepozornie, ale największym walorem jest jej pokrój – początkowo wzniesiony, ale pędy wkrótce zaczynają ładnie opadać, dlatego doskonale wygląda w wiszących pojemnikach. Pędy można skracać, ponieważ potrafią osiągać nawet kilka metrów. Niektóre odmiany mają także dekoracyjne liście z kremowymi przebarwieniami na brzegach.
  • Uczep rózgowaty – tworzy zwisające pędy o długości około 70 cm. Kwitnie od maja do samych przymrozków. Jego kwiaty, najczęściej pojedyncze, mają intensywnie żółtą barwę, dzięki czemu mogą ciekawie uzupełniać pelargonię, która nigdy w takim kolorze nie występuje.
  • Surfinia – to druga z najpopularniejszych roślin balkonowych. Jej zwisające pędy i efektowne kwiaty potrafią z pelargoniami tworzyć wspaniałe kompozycje, jednak nie jest to najczęstsze połączenie. Surfinie należą do roślin dość wymagających – potrzebują dużo wody i nie mogą być wystawione ani na działanie deszczu, ani wiatru, który łatwo łamie ich delikatne pędy.