fuksja mieszańcowa

Jak pielęgnować i przechowywać fuksję mieszańcową?

04.06.2024

Fuksje należą do roślin dość wymagających, zarówno jeśli chodzi o pielęgnację, jak i zapewnienie odpowiednich warunków. Mimo to cieszą się ogromną sympatią ze względu na swoje niezwykle dekoracyjne kwiaty o wyjątkowym kształcie. Jak dbać o fuksję mieszańcową, by cieszyć się jej obfitym kwitnieniem dłużej niż jeden sezon?

Description

Fuksja mieszańcowa (Fuchsia x hybrida) należy do rodziny wiesiołkowatych. Z ponad 100 gatunków fuksji przez lata powstały tysiące odmian. Nie sposób już ustalić z jakich dokładnie gatunków zostały stworzone, dlatego zaczęto je nazywać po prostu fuksją mieszańcową.

W naszych domach i ogrodach najczęściej pojawiają się odmiany fuksji będące półkrzewem lub krzewem i osiągające od 25 do 100 cm wysokości. Ale można także znaleźć odmiany, których okazy przyjmują kształt drzewka przekraczającego metr wysokości.

U najczęściej uprawianych odmian młode pędy są delikatne, a starsze zaczynają drewnieć u nasady. Porastające je liście są jajowate i długoogonkowe. Największą ozdobą fuksji są jej niezwykłe kwiaty. Z zewnątrz zbudowane są z 4 odchylonych działek kielicha, a pośrodku znajduje się rurkowata korona, która może być pojedyncza zbudowana z 4 płatków lub podwójna, półpełna, a nawet pełna. Fuksje o czerwonych działkach kielicha najczęściej mają białą lub ciemno fioletową koroną, ale kombinacji kolorów jest naprawdę wiele. Wśród barw fuksji nie znajdziemy jednak żółtego. Wyjątkowy kształt kwiatów bywa porównywany do tańczącej baletnicy lub chińskiego lampionu. Termin kwitnienia jest zróżnicowany ze względu na odmiany. Kwiaty mogą pojawiać się od późnej wiosny do końca lata, a okazy uprawiane jako kwiaty pokojowe mogą kwitnąć nawet cały rok.

fuksja mieszańcowa

Nomenclature

Common Name

Name Fuksja
Cultivar
Variety mieszańcowa

Botanical Name

Family Wiesiołkowate
Genus
Species

Planting Guide

J F M A M J J A S O N D
Flowers

Cultivation

Time from sowing until...

Germination Days
Bloom/Harvest Days

Size

Height 25-100 Centimeter
Width Centimeter

Spacing

Between Plants Centimeter
Between Rows Centimeter
Sowing Depth Centimeter
Thin to.. Centimeter

Hardiness

Hardy

Other Notes

Jaka gleba i stanowisko dla fuksji mieszańcowej?

Fuksje w naturze występują przede wszystkim pod wysokimi drzewami, które osłaniają je przed bezpośrednim słońcem. Dlatego też nasze okazy najlepiej będą się czuć w półcieniu lub cieniu, ale znoszą również poranne łagodniejsze promienie. Południowe najostrzejsze słońce lub nagle wystawienie rośliny z cienia na pełne nasłonecznienie może uszkodzić pędy. W domu doniczkę najlepiej ustawić w miejscu o rozproszonym naświetleniu, czyli na przykład na stoliku czy kwietniku w lekkim oddaleniu od okna.

Jednocześnie jednak stanowisko nie może być zbyt ciemne. Jeśli fuksja nie otrzyma wystarczającej ilości światła pędy staną się wydłużone, a pomiędzy liśćmi pojawią się nienaturalnie duże odległości.

Gleba powinna być przepuszczalna, bogata w próchnicę i torf o lekko kwaśnym odczynie – od 6 do 7 pH.

Podlewanie oraz nawożenie fuksji mieszańcowej

Woda dla fuksji powinna mieć temperaturę otoczenia, inaczej roślina może doznać szoku. Należy starać się, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale niezbyt mokre. Niewprawni ogrodnicy mogą mieć tendencję do przelewania fuksji, ponieważ w czasie upałów zwiesza liście, by ograniczyć utratę wilgoci, co wcale nie znaczy, że ziemia jest przesuszona. Utrzymująca się zbyt duża wilgotność podłoża może być szkodliwa dla korzeni rośliny.

W czasie rozwoju, czyli od marca do października fuksję warto co 2 tygodnie wspierać nawozem dla roślin kwitnących.

Przesadzanie i przycinanie fuksji

Fuksje uprawiane w pojemnikach początkowo przesadza się do większych doniczek co roku. Starsze okazy co 2–3 lata.

W czasie kwitnienia bardzo ważne jest obrywanie przekwitających kwiatów. Dzięki temu fuksja nie będzie marnowała energii na wytwarzanie owoców, a przekieruje ją na rozwój nowych kwiatów. Przycinanie pędów fuksji pomaga nie tylko w utrzymaniu pożądanego kształtu, lecz także w zagęszczeniu rośliny. Można je przeprowadzić jesienią, skracając pędy o około 1/3.

Zimowanie fuksji uprawianej na zewnątrz

Fuksje rosnące na zewnątrz nie radzą sobie w czasie zimy. Do pomieszczenia nie tylko należy przenieść te uprawiane w pojemnikach na tarasach czy balkonach, lecz także te rosnące w gruncie. W tym celu należy je wykopać przed pierwszymi przymrozkami, zachowując przy tym dużą bryłę korzeniową. Przesadzone do pojemnika powinno się umieścić w chłodnym i raczej ciemnym pomieszczeniu, gdzie temperatura będzie utrzymywać się w przedziale od 5°C do 8°C. W czasie zimy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum, by nie przesuszyć korzeni.

Od grudnia do marca trwa okres „wybudzania” fuksji przed ponownym wystawieniem na zewnątrz. W tym czasie powinna stanąć w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 15°C. Wtedy też podlewamy ją już szczodrzej. Roślina może ponownie trafić na balkon, taras lub do gruntu dopiero pod koniec maja lub początkiem czerwca, gdy całkowicie minie zagrożenie zbyt niskich temperatur.