Cantedeskia etiopska

Cantedeskia etiopska

Description

Cantedeskia etiopska (Zantedeschia aethiopica) bywa także nazywana w Polsce kalią lub kallą etiopską. Jest to pozostałość po dawnym zaliczaniu jej do rodzaju Calla. Z kolei oficjalna dziś nazwa została nadana jej dla upamiętnienia botanika Giovanniego Zantedeschiego.

Cantedeskia to bylina należąca do rodziny obrazkowatych. Zaliczane do niej rośliny wyróżniają się kwiatami w formie kolby. Naturalnie występuje w południowej Afryce na terenach bagnistych. Jest byliną wyrastającą z kłącza. Osiąga 60–100 cm wysokości. Jej intensywnie zielone szerokie liście mają strzałkowaty kształt.

Kwitnienie cantedeskii trwa od stycznia do kwietnia. Nad częścią zieloną wznosi się wówczas efektowny kwiatostan. Wysokość jego pędu przekracza metr. Powszechnie mówi się, że ta etiopska roślina kwitnie na biało, jednak właściwe kwiaty cantedeskii są niewielkie i żółte. Układają się w typową dla swojej rodziny kolbę, którą obejmuje biały efektowny liść, który swoją formą może kojarzyć się z trąbką.

Cantedeskia etiopska nie toleruje temperatur panujących w Polsce zimą, dlatego nadaje się tylko do uprawy jako roślina doniczkowa.

Cantedeskia etiopska

Nomenclature

Common Name

Name Cantedeskia
Cultivar
Variety etiopska

Botanical Name

Family obrazkowate
Genus
Species

Planting Guide

J F M A M J J A S O N D
Flowers

Cultivation

Time from sowing until...

Germination Days
Bloom/Harvest Days

Size

Height 60-100 Centimeter
Width Centimeter

Spacing

Between Plants Centimeter
Between Rows Centimeter
Sowing Depth Centimeter
Thin to.. Centimeter

Hardiness

Hardy

Other Notes

Wymagania cantedeskii etiopskiej

Cantedeskia etiopska preferuje przepuszczalną, próchniczną glebę o kwaśnym odczynie. Posadzona w ziemi o odczynie neutralnym w stronę zasadowego będzie wytwarzać bledsze, znacznie mniej okazałe liście.

Bardzo dobrze czuje się ustawiona w miejscu słonecznym, ale niebezpośrednio wystawionym na promienie słoneczne.

Pielęgnacja cantedeskii etiopskiej a jej kwitnienie

Uprawa cantedeskii etiopskiej jest nieco wymagająca. Szczególnie przy podlewaniu musimy trzymać się konkretnych zasad, ponieważ właśnie dzięki temu wyznaczymy roślinie cykl roczny, jaki zna z miejsca swojego pochodzenia. Jednak nie zapominajmy też o roli nawożenia, przycinania i wyborze odpowiedniego miejsca na przechowywanie rośliny.

Cantedeskia etiopska, jak już wspominaliśmy, wywodzi się z bagnistych terenów. Jednak łąki, na których się pojawia, w maju zaczynają wysychać. Dlatego właśnie cantedeskia wcześniej kończy kwitnienie, a w maju zaczyna przechodzić w stan uśpienia, co od razu zauważymy dzięki zasychającym liściom. Kiedy całkowicie uschną, możemy je usunąć, podobnie jak wcześniej pęd z przekwitniętym kwiatem.

Późną wiosną i latem cantedeskię etiopską podlewamy bardzo skąpo lub stopniowo zmniejszamy dawki wody i latem zupełnie zaprzestajemy podlewania, by imitować naturalną dla niej suszę. Miejsce przechowywania rośliny w tym czasie, nie jest bardzo istotne. Jednak już we wrześniu – w połowie lub pod koniec – nie możemy zapomnieć o przeniesieniu jej do chłodnego pomieszczenia. Temperatura powinna wynosić 10–12°C. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do ponownego kwitnienia za kilka miesięcy. W tym czasie możemy także podlewać ją nieco częściej, jednak nadal nie możemy jej nawozić. Kolejnym krokiem jest przeniesienie doniczki w jasne miejsce o temperaturze 13–15°C.

W styczniu, gdy zauważymy pierwsze pąki, możemy roślinę przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Wtedy też zaczynamy cantedeskię etiopską podlewać znacznie obficiej i wspomagać nawozem. Preparat do roślin kwitnących można podawać raz w tygodniu przez cały okres kwitnienia, jednak należy sukcesywnie zmniejszać dawki wraz ze zbliżającą się porą przekwitnięcia.

Sadzenie i przesadzanie cantedeskii etiopskiej

Sadzonki roślin zwykle sprzedawane są w bardzo małych doniczkach, dlatego cantedeskię należy od razu przesadzić do większej doniczki z odpowiednią dla niej glebą.

Przesadzanie jest także konieczne co roku jesienią, ponieważ cantedeskia bardzo nie lubi, gdy w glebie pozostają resztki substancji odżywczych po poprzednim okresie wegetacji.

Czy cantedeskia etiopska jest rośliną trującą?

Cantedeskia etiopska należy do roślin trujących, dlatego trzeba rozsądnie wybierać jej stanowisko, by nie miały do niej dostępu małe dzieci, a także uważać podczas przycinania. Za jej toksyczność odpowiada szczawian wapnia. Przypadkowe spożycie fragmentu cantedeskii może skutkować pieczeniem oraz obrzękiem ust, języka i gardła, a także bólem brzucha i biegunką lub wymiotami.